هفته جهانی فضا فرصتی برای تجلیل از دستاوردهای سنجش از دور

رییس پژوهشگاه فضایی ایران گفت: علم‌وفناوری سنجش از دور خدمات ارزشمندی را به انسان ارائه داده که از جمله آنها زمان، هزینه و نیروی انسانی کمتر برای دسترسی به اطلاعات مورد نیاز است.

هفته جهانی فضا فرصتی برای تجلیل از دستاوردهای سنجش از دور

رییس پژوهشگاه فضایی ایران گفت: علم‌وفناوری سنجش از دور خدمات ارزشمندی را به انسان ارائه داده که از جمله آنها زمان، هزینه و نیروی انسانی کمتر برای دسترسی به اطلاعات مورد نیاز است.

به گزارش ایسنا، دکتر حسن حدادپور با بیان مطلب فوق، افزود: سنجش از دور، توانمندساز انسان در حفظ محیط زیستاست و این امکان را فراهم می‌­کند که از مناطق غیرقابل دسترس و خطرناک اطلاعات جمع­‌آوری شود و همچنین می­‌تواند جایگزین روش‌­های پرهزینه جمع‌­آوری اطلاعات میدانی شود.

رییس پژوهشگاه فضایی ایران گفت: با توجه به اهمیت و نقش سنجش از دور در زندگی بشر و توانایی­‌هایی که به بشر داده است، هفته جهانی فضا 2016، به عنوان «سنجش از دور؛ توانمندسازی آینده» نام­گذاری شده است تا خدمات آن به مردم معرفی شود و مورد تجلیل قرار گیرد.

دکتر حدادپور به برنامه­‌های  پژوهشگاه فضایی ایران در هفته جهانی فضا اشاره کرد و افزود: پژوهشگاه فضایی ایران و پژوهشکده‌­های آن برنامه‌­های متنوع و متعددی را در تهران و شهرستان­‌ها در هفته جهانی فضا در روزهای 13 تا 19 مهر ماه امسال تدارک دیده که در دست اجرا است.

وی با ذکر این نکته که از اهداف برگزاری هفته جهانی فضا، آشنایی عموم مردم و دانش‌­آموزان و جوانان با دست­اوردهای علم و فناوری فضایی برای انسان است، عنوان کرد: همایش آشنایی با فناوری­‌های فضایی و کاربرد آن در روز یکشنبه، 18مهر ماه با حضور دانش‌­آموزان مناطق 19 گانه تهران در پژوهشگاه فضایی ایران برگزار می‌­شود.

رییس پژوهشگاه فضایی ایران گفت: در این همایش که با همکاری پژوهشکده سامانه‌­های ماهواره برگزار می­‌شود، برنامه‌­های متنوعی از جمله کارگاه‌­های آموزشی، کارگاه ساخت ماکت ماهواره، رصد آسمان، نمایش فیلم­‌هایی در موضوع فضا و کارگاه خلاقیت برگزار می­‌شود.

وی افزود: کارگاه­‌های آموزشی این همایش در موضوعاتی چون آشنایی با سنجش از دور و کاربرد آن در زندگی بشر، انواع ماهواره‌­ها و مدارهای فضایی، ابعاد عالم،سنجش از دور و توانمندسازی انسان­‌ها در حفظ محیط زیست برگزار می‌­شود.

دکتر حدادپور گفت: از دیگر برنامه‌­های این پژوهشگاه در هفته جهانی فضا، برگزاری همایش تخصصی سنجش از دور است که در روز یکشنبه، 17 مهرماه در پژوهشکده سامانه‌­های حمل و نقل فضایی تشکیل می­‌شود.

وی ادامه داد: افزون بر این، پژوهشکده مواد و انرژی این پژوهشگاه در اصفهان برنامه‌­هایی را با همکاری کانون پرورش فکری کودک و نوجوان با موضوع آشنایی با علوم فضایی در چهار مرکز در سطح شهر اصفهان  به اجرا درآورده و اردوی رصدی نجوم و فضا را با شرکت خانواده‌­ها برگزار می­‌کند.

دکتر حدادپور خاطرنشان کرد: از سوی دیگر، مجموعه سمینارهای فناوری­‌های فضایی در طول هفته جهانی فضا در پژوهشکده مواد و انرژی برگزار می‌­شود.

رییس پژوهشگاه فضایی ایران همچنین اظهار کرد: در پژوهشکده مکانیک پژوهشگاه فضایی ایران در شیراز نیز برنامه‌­های متنوعی در ارتباط با هفته جهانی فضا در دست اجرا است که از جمله آنها برگزاری سمینار در خصوص حسگرهای فضایی در دانشگاه شیراز است که امروز،  14 مهر برگزار می­‌شود.

دکتر حدادپور تصریح کرد: علاوه بر آن پژوهشکده مکانیک  همایش هم­‌اندیشان حوزه‌­های مرتبط با سنجش از دور و حسگرهای فضایی را برگزار کرده و برنامه شب رصد را در رصدخانه ابوریحان بیرونی برای دانش‌­آموزان در دست اجرا دارد.

فرناز طالبی
پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب