همکاری‌های ایران در پروژه منظومه ماهواره‌ای سازمان «اپسکو»

رییس سازمان فضایی ایران بگفت: در حال حاضر پروژه منظومه ماهواره‌ای از سوی سازمان همکاری‌های فضایی‌های آسیایی و اقیانوسیه در حال شکل‌گیری است که ما پیشنهاد کردیم ایران در این پروژه مشارکت داشته باشد.

همکاری‌های ایران در پروژه منظومه ماهواره‌ای سازمان «اپسکو»

رییس سازمان فضایی ایران با تاکید بر اینکه این سازمان در تمام پروژه‌های سازمان همکاری‌های فضایی آسیا و اقیانوسیه(اپسکو) همکاری دارد، گفت: در حال حاضر پروژه منظومه ماهواره‌ای از سوی سازمان همکاری‌های فضایی‌های آسیایی و اقیانوسیه در حال شکل‌گیری است که ما پیشنهاد کردیم ایران در این پروژه مشارکت داشته باشد.

به گزارش ایسنا، دکتر محسن بهرامی در نشست خبری امروز (سه‌شنبه) با اشاره به همکاری‌های بین‌المللی این سازمان افزود: ایران ریاست شورای سازمان همکاری‌های فضایی آسیا و اقیانوسیه را برعهده دارد و سال آینده جلسه آن در ایران برگزار خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه ایران در تلاش است تا در تمام پروژه‌های این سازمان مشارکت داشته باشد، خاطرنشان کرد: علاوه بر آن منظومه ماهواره‌ها در سازمان همکاری‌های فضایی آسیا و اقیانوسیه در حال شکل‌گیری است و با مذاکراتی که صورت گرفت در تلاش هستیم تا یکی از این ماهواره‌ها از سوی ایران ساخته شود.

بهرامی همچنین تاکید کرد: علاوه بر آن پیشنهاد کردیم تا مسابقه ماهواره مکعبی دانشجویی در این سازمان اجرایی شود.

وی همچنین اضافه کرد: علاوه بر آن با توجه به اینکه کشور چین دارای آزمایشگاه‌های مجهزی است، پیشنهاد کردیم که یکی از این ماهواره‌ها از سوی ایران طراحی و ساخته شود.

اجرای پروژه اعزام انسان به فضا

بهرامی با تاکید بر اینکه پروژه اعزام انسان به فضا از سوی شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری به تصویب رسیده است، افزود: در این راستا پروژه‌های متعددی اجرا شد و موفق به پرتاب میمون به فضا شدیم؛ ولی برای ادامه آن نمی‌توانستیم از پروژه میمون به فضا، به اعزام انسان به فضا برسیم.

وی با تاکید بر اینکه این پروژه از دستور کار خارج نشده است، تاکید کرد: این پروژه در دستور کار قرار دارد؛ ولی اولویت آن کاهش یافته و بر اساس توانمندی‌های کشور و اعتبارات اقدام می‌شود.

رییس سازمان فضایی ایران در عین حال از مذاکره با برخی از کشورها برای همکاری در حوزه‌های آموزش و پرتاب انسان به فضا خبر داد و یادآور شد: سیاست ما برای اجرای این پروژه تبلیغاتی نیست و بر اساس توانمندی‌ها اقدام به اعزام انسان به فضا می‌کنیم؛ چراکه اجرای این پروژه بخشی از برنامه‌های آینده است.

بهرامی با اشاره به فعالیت‌های این سازمان در شورای عالی فضایی یادآور شد: در حال حاضر بر اساس اسناد بالادستی، برنامه 10 ساله‌ای را حاوی پروژه‌های آینده این سازمان تدوین کردیم که به زودی به این شورا ارائه خواهد شد.

سرنوشت ماهواره مصباح

رییس سازمان فضایی ایران با اشاره طراحی و ساخت ماهواره مصباح با همکاری کشور ایتالیا، یادآور شد: پرتاب این ماهواره به دلیل اعمال تحریم‌ها متوقف مانده است، ولی مذاکرات در این زمینه ادامه دارد.

وی با بیان اینکه به نظر می‌رسد این ماهواره قابلیت پرتاب را داشته باشد، خاطرنشان کرد: بر این اساس احتمالاً سفرهایی از سوی هیات‌های دو کشور ایران و ایتالیا صورت خواهد گرفت تا موانع ادامه این پروژه رفع شود.

بهرامی در عین حال تاکید کرد: پیشرفت مذاکرات این پروژه با سرعت مورد انتظار همراه نیست

فرناز طالبی
پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب