آیا امکان ثبت اختراع نرم‌افزار وجود دارد؟

مدیرعامل و رییس هیات مدیر یک شرکت دانش بنیان در استان زنجان گفت: در حال حاضر سازندگان و برنامه‌نویسان نرم‌افزارها در کشور امکان اینکه بتوانند محصولشان را ثبت اختراع کنند، ندارند.

آیا امکان ثبت اختراع نرم‌افزار وجود دارد؟

مدیرعامل و رییس هیات مدیر یک شرکت دانش‌ بنیان در استان زنجان گفت: در حال حاضر سازندگان و برنامه‌نویسان نرم‌افزارها در کشور امکان اینکه بتوانند محصولشان را ثبت اختراع کنند، ندارند.

رضا خان‌محمدی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره مشکل اصلی ثبت اختراع اظهار کرد:‌ مهم‌ترین و ریشه‌ای‌ترین علت این موضوع این است که فردی که می‌خواهد محصول نرم‌افزاری‌اش را به ثبت اخترع برساند باید تکنولوژی و روش تولید برنامه و نرم‌افزار را در اختیار اداره ثبت اختراعات قرار دهد که این موضوع در واقع در دسترس گذاشتن محصول و تمام قابلیت‌های آن است.

مدیر عامل این شرکت دانش‌ بنیان با بیان اینکه راه رسمی ثبت یک محصول نرم‌افزاری تولید شده توسط یک شرکت ثبت آن در شورای عالی انفورماتیک است، افزود: در حال حاضر تنها راه برای به رسمیت شناختن و ثبت یک نرم افزار به نام فرد سازنده از طریق شورای عالی انفورماتیک کشور امکان‌پذیر است و همچنین متاسفانه یا خوشبختانه شما در حوزه تولید نرم‌افزار قبل از ساخت و بعد از ساخت اجباری به دریافت مجوز از ارگان و یا دستگاه خاصی را ندارید.

وی با اشاره به ساخت نرم‌افزار اموال و انبارداری توسط این شرکت دانش‌بنیان مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تحصیلات تکمیلی استان، خاطرنشان کرد: مهم‌ترین کاربرد این نرم‌افزار برای شرکت‌هایی است که کار انبار داری را انجام می‌دهند و همه اجناس ورودی و خروجی به اموال به صورت کاملا هوشمند ثبت می‌شوند و انباردار در هر لحظه می‌تواند موجودی انبار خود را بررسی و کنترل کند.


فرناز طالبی
پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب