منابع مطالعاتی رتبه 6 منطقه 3 کنکور تجربی 95: سامان آریامنش

در مقاله‌ی زیر، سامان آریامنش رتبه‌ی 6 منطقه‌ی 3 تجربی از منابع مطالعاتی خودش برای شما می‌گوید:

منابع مطالعاتی رتبه 6 منطقه 3 کنکور تجربی 95: سامان آریامنش

در مقاله‌ی زیر، سامان آریامنش رتبه‌ی 6 منطقه‌ی 3 تجربی که 2 سال دانش آموز کانون بوده است، از منابع مطالعاتی خودش برای شما می‌گوید:


لطفا خودتان را معرفی کنید و بفرمائید چه رتبه‌ای را در چه رشته‌ای و از کدام شهر کسب کردید؟

سامان آریامنش هستم رتبه‌‌ی 6 منطقه‌ی 3 تجربی از اسلام‌آباد غرب و2 سال دانش آموز کانون بودم.


از کدام کتاب‌های کانون استفاده کردید و کدام‌ کتاب‌ها بیشترین تاثیر را در یادگیری شما داشتند؟

من از کتاب‌های سه‌سطحی زیست‌شناسی، آبی زیست‌شناسی پیش و پایه و آبی فیزیک 30 سال تجربی و کتاب دبیران پرمخاطب زیست‌شناسی علی کرامت استفاده کردم.


کتاب‌ سه‌سطحی زیست‌شناسی

روال استفاده از کتاب‌های آبی و سه‌سطحی برای شما چگونه بود؟

کتاب آبی پیش نیاز کتاب سه‌سطحی است چون سطح کتاب‌های سه‌سطحی کمی بالاتر از آبی است و بعد از این ‌که دانش‌آموز کتاب آبی را تمام می‌کند بهترین زمان برای استفاده از کتاب‌های سه‌سطحی است. من از کتاب سه‌سطحی برای جمع‌بندی استفاده کردم. کتاب‌های جمع‌بندی‌ای که در بازار هستند معمولا سطح پایینی دارند ولی کتاب سه‌سطحی اولا جمع‌ و جور و خلاصه است و این‌که تست‌هایی را آورده که ضریب پاسخ‌گویی پایینی دارند به همین دلیل تست‌هایش شبیه کنکور سال بعد هستند به عنوان مثال کتاب زیست بعد عید خیلی می‌تواند به دانش‌آموزان کمک کند و حتی سطح خودش را ارتقا بدهد و برای جمع‌بندی می‌تواند استفاده شود.

در کل اگر بخواهیم برای کتاب‌های سه‌سطحی در مقایسه با آبی سطح در نظر بگیریم می‌توان گفت از تمام کتاب‌های آبی سطح بالاتری دارند.

پاسخ‌های کتاب‌های سه‌سطحی چگونه بود؟

کمی خلاصه‌تر از پاسخ‌های کتاب‌ آبی است ولی طوری است که دانش‌آموز بتواند بفهمد قضیه‌ی سوال چیست و به چه دلیل یک گزینه انتخاب شده است.

ما معتقدیم کتاب‌های سه‌سطحی مثل پلی هستند که دانش‌آموز را به تدریج با گذر از آن پل، از یک سطح به سطح بالاتر انتقال می‌دهند. آیا شما در استفاده از این کتاب‌ها این موضوع را حس کردید؟

درست است یعنی یک سطح نسبتا دشوار و دشوار و دشوارتر دارد و همین باعث می‌شود دانش‌آموز کم‌کم روی روال بیفتد و بتواند سوال‌های سخت‌تری را در کنکور و آزمون‌ها کار کند.

آیا برای شما اتفاق افتاد که زمان نداشته باشید و برای مدیریت زمان با این کتاب‌ها فقط از برخی قسمت‌های آن (یک سطح مشخص) تست بزنید؟

نه من از تمام سطح‌هایش استفاده کردم به نظر من سطح دشوارترش از همه‌ی سطح‌ها بهتر است بخصوص در زیست‌شناسی.

این کتاب را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنید؟

به نظر من هر کسی که کتاب آبی را تمام کرده باشد باید این کتاب‌ها را استفاده کند و ربطی به تراز ندارد چون نکات را بلد است و می‌تواند از آن استفاده کند.


ما معتقدیم سوالات کتاب‌های سه‌سطحی گلچینی از بهترین سوالات هستند چون سوال‌های آزمو‌ن‌های کانون 3 سال اخیر هستند که براساس آمار و درصد مراجعه و درصد پاسخگویی جدا شده‌اند و آزمون‌های کانون هم 24-25 بار در طول سال برگزار می‌شوند و سوال‌ها غربال و استاندارد شده، آیا شما در حین استفاده، کیفیت سوالات را حس می‌کردید؟

دقیقا سوالات به نحوی جمع شده‌اند که بهترین سوال‌های هر آزمون هستند به همین دلیل کتاب سه‌سطحی خیلی مشابه کنکور است یعنی وقتی دانش‌آموز آن را حل می‌کند انگار دارد سوالات کنکور را جواب می‌دهد.


کتاب‌های آبی زیست‌شناسی پیش و پایه

شما گفتید از کتاب‌های آبی زیست پیش و پایه استفاده کردید. ویژگی این کتاب‌ها را در چه می‌دانید؟

آبی زیست‌شناسی خیلی سوالات خلاقانه‌ای دارد، سوالاتی که پشت آن‌ها همیشه ایده‌ی جدیدی وجود دارد برعکس بقیه‌ی کتاب‌ها که معمولا یک سری نکات را تکرار می‌کنند مخصوصا آبی زیست‌شناسی پایه که خیلی خوب است و هر دانش‌آ موزی در هر سطحی باید از آن استفاده کند.

پاسخ‌های تشریحی این کتاب‌ها چگونه بودند؟

خیلی جامع و خوب هستند طوری که دانش‌آموز نه تنها متوجه می‌شود که چرا کدام گزینه انتخاب شد یک سری نکات جانبی هم یاد می‌گیرد.

شما از این کتاب‌ها چه زمانی استفاده کردید و پیشنهاد می‌کنید دانش‌آموزان چه زمانی از آن استفاده کنند؟

من از شروع کار برای کنکور از کتاب آبی استفاده کردم به نظر من اگر دانش‌آموزان بتوانند تا عید کتاب‌های آبی را تمام کنند و روی کتاب‌های سه‌سطحی سوئیچ کنند خیلی خوب می‌شود.


کتاب‌ آبی 30 سال فیزیک کنکور

با توجه به این‌که شما از کتاب‌ آبی 30 سال فیزیک کنکور هم استفاده کردید آن را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

سوال‌های آزمون‌های قلم‌چی که در آن جدا شده‌اند خیلی خوب هستند اگر از آن بگذریم همین که این کتاب، سوال‌های کنکور را خیلی خوب جمع کرده و سوالات غلط را رفع اشکال کرده و پاسخ تشریحی دارد برای یک کتاب فیزیک کافی است.

برخی می‌گویند سوال‌های کتاب‌های آبی آسان است و ترجیح می‌دهند سوال تالیفی کار کنند نظر شما چیست؟

سوال‌های کتاب آبی زیست‌شناسی که بیشتر تالیفی است مثلا اگر نسبت بگیریم سوال‌های تالیفی آن بیشتر از کنکور است ولی در درس‌های ریاضی و فیزیک چون قاعده و قانون همان است معمولا تغییر زیادی در آن ایجاد نمی‌کنند و دانش‌آموز می‌تواند نتیجه بگیرد. حتی امسال هم کنکور راحت‌تر شد و دانش‌آموزان می‌توانند سوال ساده سپس متوسط و سخت حل کنند تا درنهایت بدانند راهبردشان برای حل چیست.

ما مدعی هستیم در کتاب‌های آبی، حجم فصل‌ها مهندسی شده یعنی فصلی که نیاز به تست بیشتر دارد دارای سوال‌های بیشتری است و به فصلی که از اهمیت کمی در کنکور یا امتحانات مدرسه برخوردار است کمتر توجه شده و ما ازین موضوع به ضریب تناسب و توازن یاد می‌کنیم، آیا شما در هنگام استفاده از کتاب، متوجه این موضوع می‌شدید؟

هر کسی در استفاده از این کتاب‌ها متوجه این موضوع می‌شود. چون فصل‌های مهم‌تر معمولا سوال‌های بیشتری دارند و این باعث می‌شود تمرین بیشتری در آن‌ها بشود و در کنکور درصد بالاتری از آن ها را جواب بدهیم.


کتاب‌ زرد اختصاصی

از کتاب زرد اختصاصی چه زمانی استفاده کردید و چه تاثیری برای شما داشت؟

زرد اختصاصی را در دوران جمع‌بندی استفاده کردم و این کتاب بهترین کتاب برای دوران جمع‌بندی است که به روش 3 روز یکبار استفاده شود. من از این کتاب به روش 3 روز یکبار استفاده کردم. به کمک آن مطالب یکبار مرور می‌شود و همین که تست‌ها زا از سوال 1 تا 270 می‌زنیم گویی همه‌ی کتاب‌ها را یک‌بار ورق زده‌ایم.


کتاب‌ زرد عمومی

کتاب زرد عمومی را چه زمانی استفاده کردید؟

کتاب زرد عمومی را تابستان و عید کار کردم.

کتاب زرد عمومی چه ویژگی‌هایی داشت و چه زمانی توصیه می‌کنید دانش‌آموزان از آن استفاده کنند؟

تابستان زمان خیلی خوبی برای استفاده از کتاب زرد عمومی است. درست است که درس‌های عمومی تمام نشده اند ولی این‌که قالب سوالات دست دانش آموز می‌آید کمک شایانی به آن‌ها می‌کند.

آیا در استفاده از کتاب زرد عمومی، سوالات رشته‌ی خودتان (تجربی) را جواب می‌دادید یا برای دوران جمع‌بندی می‌گذاشتید؟

نه جواب نمی‌دادم چون می‌دانستم در دوران جمع‌بندی یکبار جوابشان می‌دهم؛ فقط قرار بود قالب سوالات عمومی را یاد بگیرم.


کتاب دبیران پرمخاطب زیست‌شناسی علی کرامت

آیا کتاب دیگری هست که بخواهید راجع به آن صحبت کنید؟

کتاب دبیران پرمخاطب علی کرامت هم خیلی خوب بود دانش آموزان اگر در زیست‌شناسی و درآوردن نکته‌ها مشکل دارند به نظر من این کتاب می‌تواند به آن‌ها کمک کند.

این کتاب چه ویژگی‌هایی داشت؟

سطح این کتاب خیلی بالاست. نکاتی در این کتاب گفته شده که در کتاب‌های دیگر معمولا پیدا نمی‌شود هم‌چنین در این کتاب، یک سری تست جدا شده که معمولا تالیفی هستند و سطح بالایی دارند. 


تهیه و تنظیم

ناهید منجمی

فایل های ضمیمه

منابع مطالعاتی رتبه‌ 6 منطقه‌ 3 کنکور تجربی 95: سامان آریامنش
پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب