منابع مطالعاتی رتبه‌ی 7 کنکور تجربی 95 : آرمین گلچین

در مقاله‌ی زیر آرمین گلچین از منابع مطالعاتی خودش برای شما گفته است...

منابع مطالعاتی رتبه‌ی 7 کنکور تجربی 95 : آرمین گلچین

در مقاله‌ی زیر آرمین گلچین، رتبه‌ی 3 منطقه‌ی 1 که 5 سال دانش‌آموز کانون بوده است، از منابع مطالعاتی خودش برای شما گفته است:


می توانید فیلم مصاحبه را هم در قسمت فایل های ضمیمه مشاهده کنید:


لطفا خودتان را معرفی کنید و بفرمائید چه رتبه‌ای را در چه رشته‌ای و از کدام شهر کسب کردید؟

آرمین گلچین هستم رتبه‌ی 3منطقه‌ی 1 و رتبه‌ی 7 کشوری تجربی از تبریز.


شما از کدام کتاب‌های کانون استفاده کردید؟

کتاب‌های آبی زیست‌شناسی پایه و پیش و آبی فیزیک و آبی شیمی 3 و تمام کتاب‌های سه‌سطحی و زرد اختصاصی و زرد عمومی را استفاده کردم.


کتاب زرد عمومی و زرد اختصاصی

کتاب زرد عمومی را چه زمانی تهیه کردید و چگونه از آن استفاده کردید؟

زرد عمومی را در تابستان سوم به چهارم با پیشروی و برنامه‌ی آزمون‌ها کار می‌کردم ولی در دوران جمع‌بندی به طور جامع کار می‌‌کردم. بیشتر مبحث‌های آزمون را از کتاب زرد پاسخ می‌دادم و تست می‌زدم و در دوران جمع‌بندی هم تست‌هایی را که باقی مانده بود را تکمیل کردم. از طرفی، کتاب زرد عمومی را برای جمع‌بندی و کنار هم قرار دادن درس‌ها استفاده می‌کردم.

برخی از دانش‌آموزان می‌گویند در تابستان سال سوم ما درس‌های عمومی را هنوز تکمیل نکرده‌ایم چگونه تست مجموعه‌ای کار کنیم؟ پاسخ شما به آن‌ها چیست؟

اگر کسی می‌خواهد با سبک سوالات کنکور آشنا شود نمی‌تواند یک ماه مانده به کنکور این کار را بکند بلکه باید حداقل یک سال پیش با سبک سوال‌های عمومی آشنا بشود یعنی 1 ماه دیر است و ارزشش را دارد.

استراتژی شما برای مواجه با درک مطلب‌ها ( برای مطالعه و تمرین) در درس‌های عربی و زبان چگونه بود ؟

وقتی از خودم آزمون می‌گرفتم همه‌ی سوالات عربی را جواب می‌دادم و 4 سوال درک مطلب عربی را برای آخر و وقتی زمان اضافی می‌آوردم، می‌گذاشتم و در زمان اضافی برمی‌گشتم و به آن‌ها پاسخ می‌دادم.

برای زبان هم به ترتیب دفترچه به سوالات پاسخ می‌دادم ولی سعی می‌کردم در مرحله‌ی اول یک دور سریع کل سوال‌ها را بخوانم برای دور بعد وقتی کل مطلب را درک کردم براساس سوال‌ها پاراگراف به پاراگراف دقیق می‌شدم.

دو موضوع در درک مطلب زدن می‌تواند موثر باشد یکی مطالعه‌ی کتاب درسی و دیگری تمرین کردن درک مطلب‌های دوره‌های مختلف کنکور. به نظرتان سهم هر کدام از این موارد در یادگیری چقدر است؟

به نظر من برای زبان فقط تمرین کردن کنکورهای سال‌های قبل کافی است برای درک مطلب عربی دانش‌آموزان باید ابتدا مباحث عربی 3 سال دبیرستان یعنی عربی 1 و 2 و 3 کتاب درسی را بخوانند (متن‌ها و کتاب را) بعد سریع‌تر می‌توانند به سوالات مربوطه جواب بدهند.

درصدهایتان را در دروس عمومی بیان می‌کنید؟

ادبیات 90درصد، عربی 85 درصد، معارف 100 درصد و زبان 95 درصد.

پیشنهاد مشخص شما برای مطالعه‌ی دروس عمومی به دانش‌آموزان با توجه به این‌که درصدهای خوبی کسب کرده‌اید چیست؟

برای ادبیات سوالات تشریحی بیشتری حل کنند چون ادبیات سبک خاصی دارد. معنی ابیات و نثرها را کامل بفهمند، لغات آخر کتاب درسی را کار کنند. باحل سوال‌های سال‌های قبل راحت می‌توان به سوالات تشریحی پاسخ داد.

برای دینی کامل کتاب را سطر به سطر بخوانند و در ذهن جای دهند.

 برای زبان هم جواب دادن به تست‌های سال‌های قبل کافی است.

شما کتاب زرد اختصاصی را چه زمانی تهیه کردید؟

در عید تهیه کردم و در دوران جمع‌بندی آن را استفاده کردم.


کتاب آبی فیزیک پایه ریاضی و تجربی


از کتاب آبی پایه‌ فیزیک چه زمانی استفاده کردید و چه تاثیری برای شما داشت و چگونه از آن استفاده کردید؟

من کتاب آبی فیزیک پایه را از سایت کانون برنده شدم و تمام درس‌‌های سال دوم را در سال سوم حل کردم و دروس سال سوم را هم طبق برنامه‌ی آزمون‌ها کار کردم.

درس‌نامه و تست‌های این کتاب را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

درس‌نامه‌ی فیزیک برای جمع‌بندی مناسب است و بهتر است دانش‌آموزان کتاب درسی و جزوه‌ی معلم را بخوانند و بعد وارد نکات درس‌نامه شوند.

تست‌های کتاب آبی پایه فیزیک چگونه بود؟

تست‌های این کتاب متشکل از چند بخش بود، بخش سوالات آزمون‌های کانون که کاملا مشخص و استاندارد هستند و بخش دیگر سوال‌های کنکورهای سال‌های قبل تجربی و ریاضی که تمرین کردن آن‌ها لازم و ضروری است و بخش سوالات تالیفی هم که کاملا نیاز بود.

آیا تیپ‌ها و تعداد سوالات کتاب آبی پایه فیزیک برای تسلط در مباحث چالشی مثل نور هندسی و شکست نور مناسب و کافی بود؟

بله کافی بود. من برای فیزیک1، اول مباحث کتاب درسی را کامل می‌خواندم چون فراموش کرده بودم و با مطالعه‌ی درس‌نامه و زدن تست‌ها کل مطالب به یادم آمد.

آیا استفاده از کتاب آبی را با مباحث آزمون پیش می‌رفتید؟ مثلا اگر مبحث آزمون بعد جریان الکتریکی بود شما کل 2 هفته قسمت‌های این مبحث را فقط کار می‌کردید؟

سعی می‌کردم تست‌ها را زوج و فرد بزنم تا برای دفعه‌ی بعد که می‌خواهم درس‌ها را بخوانم بتوانم دوباره تست بزنم و مرور کنم.


کتاب‌های سه‌سطحی

کتاب سه‌سطحی به طور خاص فیزیک را چه زمانی تهیه کردید؟

من هم کتاب سه‌سطحی فیزیک 1 و 2 و 3 و هم فیزیک جامع کنکور را تهیه کردم. همه‌ی تست‌های فیزیک سه‌سطحی جامع کنکور را که 600 سوال بود 2 هفته به کنکور کار کردم. در واقع من فقط آن کتاب را برای جمع‌بندی کامل کار کردم. بخشی از کتاب فیزیک سه‌سطحی 1 و 2 و 3 را در سال سوم و تابستان و سال چهارم کار کردم.

آیا جمع‌بندی با کتاب سه‌سطحی در افزایش درصد شما در فیزیک تاثیری داشت؟

من کل فیزیک را با آن 600 تست جامع در 2 هفته جمع‌بندی کردم و تمام تیپ سوال‌ها را مرور کردم و به نظر من برای جمع‌بندی خیلی کافی است.

شما در صحبت‌هایتان اشاره کردید که تست‌های کانون که استاندارد است و این را بدیهی را فرض کردید؛ در این باره کمی توضیح می‌دهید؟

آزمون‌های کانون سال‌های سال است که برگزار می‌شود و امتحان خودش را پس داده است. سوال‌هایش غلط ندارد و در سه سطح ساده و متوسط و دشوار هستند.

سوال‌های کتاب‌های سه‌سطحی براساس آمار چیده شده‌اند آیا با احساس واقعی شما از لحاظ سطح دشواری هم‌خوانی داشت؟

بله کاملا فرق سوالات را می‌شد فهمید.

شما کتاب سه‌سطحی را به چه کسانی معرفی می‌کنید؟ آیا کسی با تراز 5000 به نظر شما سراغ این کتاب‌ها برود یا نه؟

کسی با تراز 5000، می‌تواند سوالات نسبتا دشوار را پاسخ بدهد برخی را قادر به پاسخ خواهد بود برخی را اگر متوجه نشد پاسخ تشریحی را نگاه کند اگر باز هم متوجه نشد درس‌نامه‌ای را مطالعه و مرور کند و مطالب را یاد می‌گیرد بعد می‌تواند سراغ سوالات دشوار برود و به همین ترتیب به مرور وارد سوالات دشوارتر می‌شود و وضعیتی پیش می‌آید که سوالات دشوارتر را هم می‌تواند کار کند. در کل اگر این روند را طی کند خیلی می‌تواند مفید باشد.

آیا به تستی هم برخورد کردید که قادر به پاسخ نباشید و ناچار به مراجعه به پاسخ باشید؟ آیا پاسخ‌های کتاب سه‌سطحی اقناعی بودند؟ مشکل شما را در حل سوال‌ رفع می‌کردند؟

پاسخ‌های کتاب سه‌سطحی فیزیک تشریحی و خیلی کامل بود.

برای درس اصلی رشته‌ی خودتان، زیست‌شناسی، از چه منبعی استفاده کردید؟

تنها منبعی که علاوه بر سوال‌های آزمون‌های کانون داشتم و پاسخ تشریحی آن را کار می‌کردم، کتاب آبی زیست بود یعنی در طول 3 سال فقط این کتاب‌ها را داشتم. ابتدا قسمت‌هایی از کتاب درسی را که نخوانده بودم و برایم ناآشنا بود از درس‌نامه‌‌ی این کتاب که به صورت بخش‌به بخش ذکر شده بود می‌خواندم و تست‌هایش را کار می‌کردم و چند تست اول برایم سخت بود پاسخ تشریحی را نگاه می‌کردم نکات تازه‌ای که قبلا به آن‌ها فکر نکرده بودم را در کتاب یادداشت می‌کردم. در کل با پیدا کردن نکته‌ها در پاسخ تشریحی و نوشتن آن‌ها در کتاب و مرور در هر آزمون وضعیت زیست بهتر می‌شود.


تهیه و تنظیم

ناهید منجمی

فایل های ضمیمه

منابع مطالعاتی رتبه‌ی 7 کنکور تجربی 95 : آرمین گلچین
پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب