فناوری تولید مبدل خورشیدی با الهام از رگ‌برگ گیاهان

محققان با الهام از ساختار هندسی رگ‌برگ‌های موجود در برگ گیاهان برای اولین بار موفق به تولید شبکه نانوسیمی مورد استفاده در سلول‌های خورشیدی و نمایشگرهای لمسی شدند.

فناوری تولید مبدل خورشیدی با الهام از رگ‌برگ گیاهان

محققان با الهام از ساختار هندسی رگ‌برگ‌های موجود در برگ گیاهان برای اولین ‌بار موفق به تولید شبکه‌ نانوسیمی مورد استفاده در سلول‌های خورشیدی و نمایشگرهای لمسی شدند.

به گزارش گروه علم و فناوری آنا به نقل از ایسنا، محققان معتقدند که استفاده از اکسید قلع ایندیوم در تولید صفحات شفاف و رسانای سلول‌های خورشیدی از نظر اقتصادی به‌صرفه نیست و قیمت محصول نهایی را افزایش می‌دهد.

با استفاده از فناوری معماری طبیعت که اشکال هندسی فراکتال ساخته شده‌اند، می‌توان توان خروجی مجموعه سلول خورشیدی را در مقایسه با روش سنتی افزایش داد.

ساختار معماری طبیعی فراکتال ساختاری هندسی است که با بزرگ کردن هر بخش از این ساختار به نسبت معین، همان ساختار نخستین به دست می‌آید. به عبارت دیگر فراکتال ساختاری است که هر بخش از آن با مقیاس بزرگ‌ترش همانند است و از دور و نزدیک یکسان دیده می‌شود.

ساختار رگ‌برگ گیاهان نیز با تبعیت از معماری فراکتال طوری تشکیل شده است که بر اساس میزان نور دریافتی از خورشید از تراکم خاصی پیروی می‌کند. بنابر این درختان به طور طبیعی در بهترین شرایط از منابع موجود در محیط استفاده می‌کنند.

محققان با تقلید از معماری طبیعی برای اولین‌ بار نانوسیم‌های موجود در سلول‌های خورشیدی را براساس سه فاکتور بهره‌گیری از حداکثر پوشش‌دهی سطح، توزیع یکسان جریان در سطح و حداقل مقاومت در جریان الکتریکی تولید کردند.

پروفسور میشل گیرزیگ، پژوهشگر موسسه هولمتز زنترون برلین، گفت: «همواره بشر با الهام از طبیعت موفق به کسب بهترین دستاوردهای علمی شده است. محققان ما نیز با تقلید از معماری تراکم متغیر یا فراکتال موجود در برگ گیاهان موفق به تولید نسل جدید سلول‌های خورشیدی با کارایی بالا شده‌اند».

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب