ربات جراح به پزشک امکان لمس بافت‌های بدن بیمار را می‌دهد

به گزارش گروه علم و فناوری آنا به نقل از GizMag، فناوری‌ای که محققان دانشگاه هاروارد طراحی کرده‌اند به غیر از اینکه امکان لمس به کاربرش می‌دهد، از برخورد اجتناب می‌کند تا یک جراحی ایمن و....

ربات جراح به پزشک امکان لمس بافت‌های بدن بیمار را می‌دهد

به گزارش گروه علم و فناوری آنا به نقل از GizMag، فناوری‌ای که محققان دانشگاه هاروارد طراحی کرده‌اند به غیر از اینکه امکان لمس به کاربرش می‌دهد، از برخورد اجتناب می‌کند تا یک جراحی ایمن و کاملا دقیق را در پی داشته باشد.

جراحی رباتیک که در آن ربات‌ها کنترل جراجی را در دست می‌گیرند، مدتی است که راه خود را در بیمارستان‌ها و در میان پزشکان باز کرده است. بهترین نمونه این ربات‌ها، سیستم جراحی رباتیک «دا وینچی» است که از چندین بازوی رباتیک، یک میز فرمان برای کنترل و گرفتن ابزارهای جراحی و یک سیستم تصویربرداری، که در آن واحد از مراحل جراحی تصویربرداری می‌کند، تشکیل شده است.

ربات جراح به پزشک امکان لمس بافت‌های بدن بیمار را می‌دهد

همین ماه گذشته نیز در دانشگاه آکسفورد، سیستمی با نام «ابزار برش شبکیه‌ چشم رباتیک» (R2D2) رونمایی شد که جراحی‌های چشم را در سطح زیرمیلی‌متری انجام می‌دهد؛ جراحی‌هایی که با دستان انسان میسر نیست.

سیستم جدیدی که محققان دانشگاه هاروارد طراحی کرده‌اند نیز «HeroSurg» نام دارد و مجهز به حسگرهایی است که با ابزارهای جراحی یکپارچه می‌شوند و این قابلیت را دارد که نیروهای اعمال‌شده توسط جراح را در آن واحد اندازه‌گیری کند و حتی نسبت به ارتعاشات دست کاربر هم واکنش نشان دهد.

این سیستم به غیر از اینکه حس لامسه به جراح می‌دهد، مزیت دیگری دارد و به جراح امکان می‌دهد که در آن واحد ببیند جراحی چطور پیش می‌رود و همین امر باعث می‌شود که جراح اعتماد به نفس و اطمینان بیش‌تری برای ادامه جراحی داشته باشد.

به گفته تیم سازنده، سیستم بازخورد لمسی به پزشکان این امکان را می‌دهد که بافت‌های بدن را لمس کنند و میزان استحکام آن را تخمین بزنند. این قابلیت به جراحان HeroSurge درک درستی از تفاوت میان بافت نرمال و غیرنرمال همانند بافت تومور یا سرطانی را می‌دهد. این روشی است که پزشکان و جراحان به شخصه در جراحی‌های خود به کار می‌برند اما تاکنون هیچ ربات جراحی این حس و قابلیت را نداشته است.

ربات جراح به پزشک امکان لمس بافت‌های بدن بیمار را می‌دهد

ربات جراح به پزشک امکان لمس بافت‌های بدن بیمار را می‌دهد

میز فرمان ربات جراح HeroSurge

این فناوری ویژگی خاص دیگری نیز دارد که آن ویژگی اجتناب از برخورد است. حسگرهایی در قسمت‌های مختلف این دستگاه همانند بازوها و تختی که بیمار روی آن خوابیده است، تعبیه شده‌اند که همه آنها با هم در ارتباطند و در نهایت از برخورد ابزارها یا بازوهای رباتیک به بدن بیمار جلوگیری می‌کنند.

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب