مغز افراد چاق ده سال از سن تقویمی شان پیرتر است

محققان می‌گویند مقدار ماده سفید مغز افراد میانسال چاق- بافت همبندی که برقراری ارتباط را برای مغز ممکن می‌سازد- با ماده سفید افراد غیر چاق که سن آنها ده سال بیشتر است برابر است.

مغز افراد چاق ده سال از سن تقویمی شان پیرتر است

محققان به شواهدی دست یافته اند که نشان می دهد مقدار ماده سفید مغز افراد میانسال چاق- بافت همبندی که برقراری ارتباط را برای مغز ممکن می سازد- با ماده سفید افراد غیر چاق که سن آنها ده سال بیشتر است برابر می باشد.
اگر نتایج این تحقیقات ثابت شود، می توان نتیجه گرفت که چاقی نقش بسیار مهمی در سرعت پیر شدن مغز افراد دارد و باعث می شود مغز سریعتر تحلیل رود.
لیزا رونان، یکی از اعضا تیم تحقیقاتی از دانشگاه کمبریج اعلام کرد

با بالا رفتن سن، مغز بطور طبیعی کوچک می شود، ولی مشخص نیست که به چه دلیل میزان ماده سفید در افراد چاق کاهش بیشتری از خود نشان می دهد. دو احتمال در اینجا برای ما مطرح است: یا افزایش وزن به این تغییرات می انجامد یا چاقی نتیجه این تغییرات در مغز است.
این تیم مقدار ماده سفید را در 527 نفر بین سنین 20 تا 87 سال اندازه گیری کردند. سپس اطلاعات بر اساس چاقی یا لاغری افراد، بر اساس BMI آنها، مرتب شدند.
با مقایسه مقدار ماده سفید در هر گروه، محققان دریافتند که مغز افراد چاق حدود 10 سال نسبت به هم گروهان لاغرشان مسن تر بود. به بیان دیگر، یک فرد 50 ساله که با اضافه وزن درگیر است از ماده سفید معادل با یک فرد 60 ساله لاغر برخوردار است.
خبر خوب این که، علیرغم کاهش ماده سفید، محققان هیچ نشانه ای از افت سطح شناختی افراد چاق به دست نیاوردند. این گروه تحقیقاتی همچنین عنوان کردند که کاهش میزان ماده سفید فقط در افراد میانسال چاق رخ می دهد و این پدیده در افراد جوان تر دیده نشده است. علت این تفاوت هنوز مشخص نیست.
یکی ازاعضا تیم، پل فلچر گفت:

ما در زمانی زندگی می کنیم که مشخصه آن افزایش نسل میانسال با افزایش ضریب چاقی است. بنابراین ضروری است که بتوانیم نحوه ارتباط این دو فاکتور با هم را بیابیم چرا که نتایج آن می تواند در میزان سلامتی افراد بسیار موثر باشد.

وی افزود:

این واقعیت که این تفاوت فقط در افراد میانسال و پس از آن دیده شده این احتمال را مطرح می سازد که انسان در این سنین بسیار آسیب پذیر است. همچنین باید مشخص شود که آیا این تغییرات با کاهش وزن برگشت پذیرند یا خیر.

نتایج این تحقیق هنوز مورد تایید رسمی قرار نگرفته است، اما در عین حال این یکی از چندین تحقیقی است که تاثیر منفی سبک زندگی را بر مغز پس از سن معینی نشان می دهد. با توجه به پیشرفت هایی که در تکنولوژی و دستگاه های اسکن بوجود آمده امید می رود که محققان در آینده بتوانند راه حلی برای تاثیرات ناشی از سبک زندگی بر مغز به دست آورند.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب