نوروز 96

نحوه‌ی مطالعه‌ی کتاب‌های درسی بدون خستگی (5)

دانش‌آموزان به خواندن و فهم کتاب‌ها نیاز دارند. لذت بردن از کتاب می‌تواند گاهی مشکل باشد اگر مجبور باشید آن را بخوانید.



دانش‌آموزان به خواندن و فهم کتاب‌ها نیاز دارند. لذت بردن از کتاب می‌تواند گاهی مشکل باشد اگر مجبور باشید آن را بخوانید. با این حال، راه‌های خاصی وجود دارد که می‌توانید تجربه‌ی خواندن را افزایش دهید؛ به طوری که می‌توانید آن را از طریق متون مورد نیاز با سهولت انجام دهید. عادات مطالعه‌ی خود را تغییر دهید، نحوه‌‌ی خواندن فعال را یاد بگیرید و سعی کنید علاقه‌ی واقعی در داستان‌گویی را گسترش دهید.

روش 2- خواندن فعال (2)

4- در مورد هر چیز ناآشنا تحقیق کنید. دانش بیش‌تر در مورد یک کار آن را برای شما جالب‌تر می‌کند. اگر هنگام مطالعه با مطلب ناآشنا یا گیج‌کننده روبه‌رو شدید، سعی کنید در مورد آن تحقیق کنید. ممکن است با این تحقیقات علاقه‌ی بیش‌تری به متن پیدا کنید.

  • هر کلمه و واژه‌ی ناآشنا را بنویسید و بعداً در مورد آن‌ تحقیق کنید. باید زیر هر واژه یا مفهومی که درک نمی‌کنید علامت بگذارید.

  • تحقیق مختصری در مورد نویسنده‌ی متن داشته باشید. درک باورها و سوابق نویسنده می‌تواند به درک شما از متن کمک کند.

5- سؤالاتی برای معلمتان آماده کنید. هنگامی که می‌خوانید، سؤالات را بنویسید. اگر مطلبی را درک نمی‌کنید یا می‌خواهید بیش‌تر در مورد آن بدانید، آن را در دفتر یادداشتی بنویسید. در کلاس، هنگام بحث در مورد کتاب، می‌توانید این سؤالات را مطرح کنید. بینش معلمتان می‌تواند به شما در یادگیری اصولی کمک کند و علاقه‌ی فعال را در شما گسترش دهد.


منبع :

سقوط آزاد وحرکت در دو بعد از فیزیک چهارم دبیرستان
  برای شرکت در کلاس کلیک کنید( چهارم دبیرستان)
دبیر : حمیدرضا بروشکی