نحوه‌ی مطالعه‌ی کتاب‌های درسی بدون خستگی (4)

دانش‌آموزان به خواندن و فهم کتاب‌ها نیاز دارند. لذت بردن از کتاب می‌تواند گاهی مشکل باشد اگر مجبور باشید آن را بخوانید.

نحوه‌ی مطالعه‌ی کتاب‌های درسی بدون خستگی (4)

دانش‌آموزان به خواندن و فهم کتاب‌ها نیاز دارند. لذت بردن از کتاب می‌تواند گاهی مشکل باشد اگر مجبور باشید آن را بخوانید. با این حال، راه‌های خاصی وجود دارد که می‌توانید تجربه‌ی خواندن را افزایش دهید؛ به طوری که می‌توانید آن را از طریق متون مورد نیاز با سهولت انجام دهید. عادات مطالعه‌ی خود را تغییر دهید، نحوه‌‌ی خواندن فعال را یاد بگیرید و سعی کنید علاقه‌ی واقعی در داستان‌گویی را گسترش دهید.

روش 2- خواندن فعال (1)

1- خط‌ کشیدن و ‌های‌لایت کردن: اگر با یک متن درگیر هستید، این کار شما را کسل خواهد کرد. خواندن فعال می‌تواند به درک شما کمک کند. برای شروع، زیر بخش‌های مهم خط بکشید و ‌های‌لایت کنید.

  • باید زیر بخش‌هایی که مورد علاقه‌تان است خط بکشید. هم‌چنین باید بخش‌هایی را که مهم به نظر می‌رسند ‌های‌لایت کنید.

  • در این کار افراط نکنید. برخی از دانش‌آموزان، به‌ویژه هنگامی که برای اولین بار شروع به‌ های‌لایت کردن می‌کنند، ممکن است نصف صفحه را ‌های‌لایت کنند. درایت به خرج دهید. تنها بخش قابل توجهی از متن را هدف قرار دهید.

  • مطمئن شوید که قبل از ‌های‌لایت و خط کشیدن، معلمتان این کار را بررسی کرده باشد. اگر کتاب متعلق به مدرسه است، ممکن است نوشتن در آن خلاف قوانین باشد.

2- هنگامی که کتاب را می‌خوانید، سعی کنید از خودتان سؤال بپرسید. در مورد این‌که چه اتفاقی خواهد افتاد، پیش‌بینی کنید. بررسی کنید که چگونه برخی از سطرهای خاص، متن‌ها یا توصیفات، اشاره‌ی بیش‌تری به موضوع دارند. در موردی این‌که هر بخش از کتاب چه می‌گوید، بپرسید.

3- در حاشیه‌ی کتاب یادداشت کنید. یادداشت‌های حاشیه می‌تواند به شما کمک کند. اگر چیزی را خط‌دار یا ‌های‌لایت می‌کنید، دلیل آن را بنویسید. این می‌تواند به شما کمک کند که با متن درگیر شوید. هنگامی که مطالعه می‌کنید درک بهتر مطالب، خستگی شما را کاهش دهد.


منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب