نقش انعطاف‌پذیری در سلامت فکری و احساسی

داشتن سلامت فکری و احساسی به این معنا نیست که هیچ وقت دچار موقعیت‌های بد نمی‌شوید یا مشکلات احساسی را تجربه نمی‌کنید.

نقش انعطاف‌پذیری در سلامت فکری و احساسی

داشتن سلامت فکری و احساسی به این معنا نیست که هیچ وقت دچار موقعیت‌های بد نمی‌شوید یا مشکلات احساسی را تجربه نمی‌کنید. همه‌ی ما دچار ناامیدی، فقدان و تغییر می‌شویم و با این‌که این‌ها بخش‌های عادی زندگی هستند، اما می‌توانند ایجاد ناراحتی، اضطراب و استرس کنند.

تفاوت این است که کسانی که سلامت احساسی خوبی دارند، می‌توانند مشکلات، سختی‌ها و استرس‌ها را به‌خوبی پشت سر بگذارند. این توانایی قابلیت انعطاف نامیده می‌شود. کسانی که از نظر احساسی و فکری سالم هستند، ابزارهای لازم برای کنار آمدن با موقعیت‌های سخت و حفظ نگرش مثبت در خود را دارند. آن‌ها در شرایط بد هم مثل شرایط خوب متمرکز، انعطاف‌پذیر و خلاق می‌مانند. از عوامل اصلی انعطاف‌پذیری توانایی متعادل کردن احساسات‌ است. ظرفیت تشخیص احساسات‌ و ابراز متناسب آن‌ها به شما کمک می‌کند از افسردگی، اضطراب و سایر احساسات منفی دور بمانید. یکی دیگر از عوامل اصلی داشتن شبکه‌ی حمایتی قوی است. داشتن افراد قابل ‌اعتمادی که بتوانید برای پشتیبانی و پشت‌گرمی به آن‌ها رجوع کنید، انعطاف‌پذیری شما را در شرایط سخت تقویت می‌کند.

ساختن انعطاف‌پذیری

 انعطاف‌پذیری شامل حفظ حالت ارتجاعی و توازن در زندگی در مواجهه با موقعیت‌های استرس‌زا و اتفاقات بد است. این به راه‌های مختلف اتفاق می‌افتد؛ از جمله: به خودتان اجازه دهید احساساتی قوی را تجربه کنید و درک کنید که چه زمان باید از تجربه کردن آن‌ها دوری کنید تا بتوانید به زندگی‌تان ادامه دهید. برای کنار آمدن با مشکلات و برآوردن نیازهای زندگی روزانه، پا پیش بگذارید و وارد عمل شوید و برای استراحت کردن و به دست آوردن انرژی دوباره پای‌تان را عقب بگذارید.

با عزیزانتان وقت بگذرانید تا از حمایت و دلگرمی آن‌ها بهره‌مند شوید.

به دیگران و به خودتان تکیه کنید.

سلامت جسمی با سلامت فکری و احساسی در ارتباط است.

مراقبت از بدنتان اولین قدم مهم به سمت سلامت فکری و احساسی است. فکر و بدن به هم وابسته هستند. وقتی سلامت جسمتان را تقویت می‌کنید، ناخودآگاه از سلامت فکری و احساسی بهتری بهره‌مند می‌شوید. مثلاً ورزش کردن نه‌تنها قلب و ریه شما را تقویت می‌کند، بلکه اندورفین آزاد می‌کند که ماده‌ی شیمیایی بسیار مهمی است که به ما انرژی می‌دهد و روحیه‌مان را بهتر می‌کند.

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب