بومی‌سازی اجزای پیل سوختی پلیمری در کشور

محققان کشورمان موفق به بومی‌سازی تمام اجزای پیل سوختی پلیمری با توان 100 وات شدند که با این اقدام ایران در زمره کشورهای دارای دانش فنی طراحی و ساخت این اجزاء قرار گرفت.

بومی‌سازی اجزای پیل سوختی پلیمری در کشور

به گزارش ایسنا، مهران جوانبخت، مجری پروژه طراحی و ساخت اجرای پیل سوختی پلیمری اظهار کرد: در این پروژه بومی‌سازی اجزای پیل سوختی پلیمری مد نظر بود؛ در واقع بر روی غشاهای پیل سوختی، صفحات دو قطبی، لایه کاتالیست و کاتالیست کار کردیم و در نهایت فعالیت ما منجر به ساخت این اجزا در داخل کشور شد.

جوانبخت ادامه داد: با این اقدام دانش فنی طراحی و ساخت این اجزا در کشور وجود دارد که در این پروژه یک پیل سوختی 10 سل که سطح هر غشا 25 سانتی متر مربع بود، ساخته شد که دارای توان 100 وات است.

رییس پژوهشکده انرژی‌های نو دانشگاه صنعتی امیرکبیر همچنین عنوان کرد: هدف ما این است که فناوری میکرو سی اچ پی پیل‌ سوختی را ارتقاء دهیم. با توجه به اینکه در سند ملی پیل سوختی روی توسعه فناوری انواع پلیمری و اکسید جامد تاکید شده است، بنابراین ما نیز این نوع را انتخاب کردیم.

وی بازار جهانی برای پیل سوختی را بیش از 3 هزار میلیارد دلار دانست و گفت: فناوری‌های مرتبط با این حوزه توسعه یافته و کاربردهای آنها نیز افزایش پیدا کرده است، همانطور که می‌بینیم، بسیاری از برندهای خودروسازی از پیل سوختی استفاده می‌کنند یا بحث تولید برق در پیل‌های سوختی که همه از موضوعات پراهمیت است.

جوانبخت با بیان اینکه در کشور ما نیز در زمینه توسعه بازار این حوزه باید سیاست‌های حمایتی بهتری در نظر گرفته شود، تصریح کرد: این فناوری برای بلوغ نیاز به حمایت دولت دارد تا ما از حوزه تحقیقات صرف خارج شویم و بازار گسترده‌تری در نظر گرفته شود؛ زیرا شرکت‌های دانش‌بنیان خوبی در کشور در این عرصه فعال هستند.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب