بررسی تاثیرگذارترین مغزهای جهان در حوزه‌های علمی مختلف

در پنجاه‌ویکمین جلسه کمیسیون نخبگان و آینده‌نگاری علم و نوآوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام شد که در حال حاضر حدود 9 میلیون پژوهشگر در جهان مشغول فعالیت علمی هستند.

بررسی تاثیرگذارترین مغزهای جهان در حوزه‌های علمی مختلف

به گزارش ایسنا به نقل از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در این جلسه  که به ارائه گزارش پیرامون «تاثیرگذارترین مغزهای جهان در حوزه‌های علمی مختلف» اختصاص داشت، اعلام شد بر اساس گزارش موسسه تامسون رویترز در سال 2015 که با هدف بررسی وضعیت پژوهش در جهان در 21 حوزه کلان علمی در بازه زمانی 10 ساله (2003- 2013) تهیه شده، در حال حاضر حدود 9 میلیون پژوهشگر در جهان مشغول فعالیت علمی هستند که سالانه بیش از 2 میلیون مقاله علمی تولید و منتشر می‌کنند که از این تعداد مقاله منتشر شده حدود یک درصد در دسته‌بندی مقالات پراستناد (Highly Cited Papers) قرار دارند.

همچنین بر اساس آمار اعلام شده، حدود 3 هزار و 200 نفر از این پژوهشگران در زمره پژوهشگران پر استناد قرار دارند، که حدود 1500 نفر از این پژوهشگران در ایالات متحده آمریکا ساکن هستند و بعد از این کشور به ترتیب کشورهای انگلیس، آلمان و چین در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرند.

در بخش دیگری از این گزارش و در دسته بندی حوزه‌های پراستناد علمی، اعلام شد حوزه زیست فناوری و پزشکی در صدر این دسته بندی قرار دارند و دانشگاه جامع کالیفرنیا با بیش از 160 پژوهشگر پراستناد رتبه اول در جهان را به خود اختصاص داده و پس از این دانشگاه انستیتوی فناوری ماساچوست در رتبه بعدی قرار دارد.

در ادامه این گزارش و در بخش مربوط به پژوهشگران دارای بالاترین تعداد مقالات داغ (Hot Papers) اعلام شد که حوزه ژنومیکس بیشترین تعداد مقالات داغ در بازه 10 ساله (2003- 2013) را به خود اختصاص داده است.

در ادامه این گزارش نیز اعلام شد کشورمان در حوزه مهندسی چهار پژوهشگر و در حوزه ریاضی سه پژوهشگر پراستناد دارد.

در انتهای جلسه همچنین بر اساس آمار تهیه شده توسط کمیسیون نخبگان، تعداد پژوهشگران پراستناد ترکیه، عربستان، مالزی و پاکستان مورد مقایسه قرار گرفت.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب