چرا زمان فقط رو به جلو حرکت می‌کند؟

شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که چرا حرکت زمان فقط دریک جهت و آن هم رو به جلو انجام میشود.

شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که چرا حرکت زمان فقط دریک جهت و آن هم رو به جلو انجام میشود. چرا زمان هرگز در جهت عکس و رو به عقب حرکت نمی کند؟ پاسخ این سوال در آنتروپی یافت می شود. گرچه در فیزیک میکروسکوپی برای زمان جهت قایل نمی شویم و جهت حرکت آن اهمیتی ندارد، قانون دوم ترمودینامیک عنوان می کند که زمان فقط در دنیای مشهود رو به جلو پیش می رود. این قانون بیان می کند که هر ماده ای در طی زمان از سطح آنتروپی پایین به سطح آنتروپی بالاتر حرکت می کند.
این قانون در جهان اطراف ما چگونه تعبیر می شود؟ اگر ما در حال حاضر در حال حرکت به سوی سطح آنتروپی بالاتر هستیم، به این معنی است که الان در سطح پایین تری قرار داریم و در زمانی پیش از این نیز در سطح پایین تری از آنتروپی قرار داشته ایم. حرکت به سوی آنتروپی بالاتر نظم موجود را کاهش می دهد. بنابراین عقیده بر این است که جهان هستی در ابتدا بسیار منظم بوده است و مواد کاملا فشرده در کنار هم قرار داشته اند و بنابراین همه چیز بسیار منظم و قانونمند بوده است. از آن زمان، جهان به سمت آنتروپی بالاتر حرکت کرده است و در این حرکت مواد بسط یافته و به شکلی نامنظم گسترده شده اند. این بدان معنی است که در نهایت ما به بالاترین سطح آنتروپی خواهیم رسید که از قید ماده رها خواهد بود و زمان مفهومی ندارد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

در بین قبولی هایم کدام رشته را انتخاب کنم ؟
تغییر رشته دادن در یک دانشگاه چه ضوابطی دارد؟

باسخ به سوالات شما در زمینه تکمیل ظرفیت ، انتخاب نوع دانشگاه (سراسری ، آزاد ، پردیس ، غیرانتفاعی ) ، انتقالی و مهمان ، رزرو دانشگاه ، کارنامه سبز و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون کد
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب