تنفس با دهان در هنگام خواب موجب پوسیدگی دندان‌ها می‌شود

احتمال ابتلا به پوسیدگی دندان‌ها در افرادی که در هنگام خواب از طریق دهانشان نفس می‌کشند، به مراتب بیشتر از سایر افراد است

تنفس با دهان در هنگام خواب موجب پوسیدگی دندان‌ها می‌شود

احتمال ابتلا به پوسیدگی دندان ها در افرادی که در هنگام خواب از طریق دهانشان نفس می کشند، به مراتب بیشتر از سایر افراد است.محققان دانشگاه اوتاگو، به منظور بررسی تاثیر تنفس از طریق دهان و بینی بر میزان پوسیدگی دندان‌ها، آزمایشی را بر روی 10 نفر انجام و میزان PH دهان آن‌ها را مورد سنجش قرار دادند. در این بررسی مشخص شد سطح PH دهان در افرادی که با گیره بینی به خواب رفتند و به تبع، از طریق دهان نفس می کشیدند برابر با 6.6 و این میزان در افرادی که از طریق بینی نفس می کشیدند برابر با 7 بود.

جوآن چی که رهبری این تیم تحقیقاتی را بر عهده دارد در این خصوص عنوان می کند: "به طور کلی، سطح PH دهان در طی خواب کاهش می یابد اما تنفس دهانی در حین خواب، می تواند سطح PH را به میزان بیشتری کاهش دهد." وی در ادامه عنوان کرد که در برخی ساعات شب، سطح PH به 3.6 می رسد که در چنین شرایطی مینای دندان مواد معدنی خود را از دست می دهد و در نتیجه، دندان در معرض پوسیدگی قرار می گیرد.

این تحقیق در نوع خود به عنوان اولین پژوهش در زمینه تحلیل تغییر سطح PH در افراد در حین خواب محسوب می شود و نتایج آن با تئوری تنفس با دهان باز و تاثیر آن بر بیماری‌های مرتبط با دندان همچون پوسیدگی و فرسایش مینای دندان سازگار است.از علائم پوسیدگی دندان می توان به بروز نقطه‌هایی با رنگ‌های مشکی، قهوه‌ای و خاکستری بر روی دندان و بوی بد دهان اشاره کرد که معمولاً به صورت دندان‌ درد و حساسیت بیش از حد دندان‌ها خودنمایی می کند.

گفتنی است افراد در صورت مشاهده چنین علائمی می بایست سریعاً برای درمان اقدام کنند و نادیده گرفتن آن می تواند منجر به بروز مشکلاتی همچون آبسه دندان و بیماری‌ لثه شود.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب