خواب طولانی‌مدت در طول روز می‌تواند نشانه دیابت نوع 2 باشد

نتایج پژوهش‌های پیشین محققان حاکی از این بود که الگوهای خواب هر فرد در طول شبانه روز می‌تواند بر احتمال ابتلا به بیماری دیابت نوع 2 تاثیر بگذارد.

خواب طولانی‌مدت در طول روز می‌تواند نشانه دیابت نوع 2 باشد

نتایج پژوهش های پیشین محققان حاکی از این بود که الگوهای خواب هر فرد در طول شبانه روز می تواند بر احتمال ابتلا به بیماری دیابت نوع 2 تاثیر بگذارد، حال دانشمندان در آخرین مطالعات خود به این نتیجه رسیده اند که چرت های طولانی مدت در طول روز می تواند علامت هشداری برای افراد مبنی بر مبتلا بودن به این بیماری باشد.

به طور کلی، بدن افرادی که از این بیماری رنج می برند، از توانایی لازم برای تنظیم سطح قند خون به صورت طبیعی برخوردار نیست و بدین ترتیب، این ناتوانی می تواند منجر به بروز اختلالاتی همچون مشکلات عصبی، بیماری های کلیوی، کم شدن قدرت دید، بیماری های قلبی و حتی مرگ زودرس شود.

اگرچه در این تحقیق که توسط پژوهشگران دانشگاه توکیوی ژاپن و بر روی 300 هزار داوطلب صورت گرفت، رابطه علت و معلولی میان چرت های طولانی مدت و دیابت نوع 2 اثبات نشد، اما شواهد نشان داد که احتمال ابتلا به این بیماری در افرادی که ساعات بیشتری را در طول روز چرت می زنند در مقایسه با سایر افراد، به مراتب بیشتر است.

به گفته این محققان، چرت های بیش از یک و یا دو ساعت، خطر مبتلا شدن به دیابت نوع 2 را تا 45 درصد افزایش می دهد. همچنین، محققان اذعان کردند که چرت های کمتر از یک ساعت، می تواند نقش تاثیرگذاری در کاهش ابتلا به بیماری های مرتبط با سبک زندگی نامناسب در افراد بازی کند.

جوئل زانجین، مدیر مرکز تحقیقاتی دیابت در نیویورک آمریکا با اشاره به نقش تعیین کننده الگوی زندگی در کاهش احتمال ابتلا به بیماری هایی همچون دیابت عنوان می کند:

عموماً چرت های طولانی مدت در میان افرادی با مشاغل پر استرس و با ساعات کاری بیش از حد معمول، شایع است و این افراد غالباً تمایل به خوردن غذاهای فست فودی دارند که یکی از اصلی ترین دلایل ابتلا به بیماری های این چنینی محسوب می شود. به عقیده من، افرادی که چرت های کوتاه مدت را در طول روز تجربه می کنند، از شادابی بیشتر و همینطور استرس کمتری در طول روز و محل کار برخورداند.

از سویی دیگر، نوید ستار، از پژوهشگران دانشگاه گلاسگو در این باره عنوان می کند افرادی که ساعات بیشتری را در طول روز کار می کنند و یا به دلایلی همچون سبک زندگی غلط، خواب شبانه مناسب و کافی را تجربه نمی کنند، از اشتهای به مراتب بیشتری در مقایسه با سایر افراد بهره می برند و همین موضوع می تواند سلامت آن ها را تهدید کند و خطر بروز بیماری ها را افزایش دهد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب