استفاده از نانوذرات نقره جهت کنترل و دفع بیماری‌های برنج

محققان دانشگاه شهید باهنر کرمان از نانوذرات نقره جهت رفع یکی از مهم‌ترین آفات برنج استفاده کردند. این نانوذرات می‌توانند به صورت افشانه روی گیاه برنج پاشیده شوند و از خسارت و آفت زدگی آن جلوگیری کند.

استفاده از نانوذرات نقره جهت کنترل و دفع بیماری‌های برنج

استفاده از فناوری نانو منجر به ابداع روش هایی جدید در مهار بیماری ها به کمک مواد در مقیاس اتمی شده است. ذرات ضد میکروب فوق العاده کوچک به دلیل نسبت سطح به حجم بالایشان سطح تماس بسیار بالایی را با عوامل بیماری زا ایجاد می کنند.

فناوری نانو می تواند با معرفی ابزارهای نانویی، تأثیر بسزایی در فرایندهای طبیعی و کشاورزی داشته باشد. مواد محافظت کننده گیاهان، کودها، تصفیه آب و اصلاح آلاینده ها، نانوحسگرها، تجهیزات تشخیص و اصلاح ژنتیکی گیاهان از مهم ترین حوزه های فعالیت فناوری نانو در علم کشاورزی به شمار می رود.

میثم سلطانی نژاد محقق دانشگاه شهید باهنر کرمان با یادآوری این مطلب که برنج غذای اصلی بخش وسیعی از جمعیت جهان است، در رابطه اهداف این طرح گفت: هدف از این تحقیق اثر کنترل کنندگی غلظت های متفاوت از نانوذرات نقره بر روی عامل قارچی پوسیدگی و خرابی غلاف، برنج مورد بررسی قرار گرفته است.

وی ادامه داد: با توجه به تولید آسان و اقتصادی نانوذرات نقره، استفاده از این نانوذرات جهت کنترل آفات و بیماری های گیاهی، موجب کاهش هزینه های مربوطه و همچنین کاهش اثرات جانبی ناشی از استفاده بی رویه از سموم خطرناک کشاورزی می شود.

سلطانی نژاد در رابطه با نحوه اثرگذاری نانوذرات نقره بر قارچ ها افزود:نحوه دقیق اثرگذاری نانوذرات نقره بر روی عوامل بیماری زای قارچی هنوز مشخص نشده است، اما دانشمندان بر این باورند که نقره در ابعاد نانومتری بر متابولیسم، تنفس و تولیدمثل میکروارگانیسم ها اثر می گذارد.

این مطالعه به دو صورت آزمایشگاهی و گلخانه ای صورت پذیرفته است. بدین منظور، غلظت های مشخصی از نانوذرات نقره به صورت کلوئیدی جهت کنترل و کاهش شدت خسارت بیماری قارچی پوسیدگی غلاف گیاه برنج مورد ارزیابی قرار گرفته است.

بر اساس نتایج به دست آمده، افزایش غلظت نانوذرات نقره تا 50 پی پی ام، رشد ریسه و تشکیل سختینه (عامل کلیدی بقای عامل بیماری در شرایط سخت محیطی) کاملاً کنترل شده و در این غلظت کمترین میزان تشکیل سختینه مشاهده شده است. همچنین در مرحله گلخانه ای مشاهده شده است که گیاهان آلوده به بیماری با افشانه نانوذرات نقره شدت علائم و خسارات بیماری در مقایسه با نمونه آلوده به عامل بیماری زا، کاهش چشمگیری داشته است.

این تحقیقات حاصل تلاش های پروفسور غلامحسین شهیدی – عضو هیأت علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان- و میثم سلطانی نژاد- دانش آموخته مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه شهید باهنر کرمان- است.نتایج این کار در مجله ی IET Nanobiotechnology (سال 2016) به چاپ رسیده است

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب