چه کسانی باید واکسن آنفلوآنزا تزریق کنند؟

با آغاز فصل سرما و افزایش طبیعی احتمال ابتلا به سرماخوردگی و آنفلوآنزا، تبلیغات گسترده‌ای برای تزریق واکسن آنفلوآنزا در فضای مجازی انجام گرفته که پرسش‌های بسیاری را به‌دنبال داشته است.چه کسانی باید واکسن آنفلوآنزا تزریق کنند؟


 با آغاز فصل سرما و افزایش طبیعی احتمال ابتلا به سرماخوردگی و آنفلوآنزا، تبلیغات گسترده‌ای برای تزریق واکسن آنفلوآنزا در فضای مجازی انجام گرفته که پرسش‌های بسیاری را به‌دنبال داشته است.

به گزارش همشهری، براساس دستور سازمان بهداشت جهانی اولویت تزریق واکسن به‌ترتیب با بیماران دیالیزی و پیوند کلیه، بیماران تالاسمی ماژور، بیماران کبدی (سیروز و پیوند کبد)، بیماران سرطانی که تحت شیمی درمانی یا رادیوتراپی قرار دارند و در آخر پرسنل بهداشتی درمانی است.                   

در همین حال دکتر سیاری معاون بهداشت وزیر بهداشت در پاسخ به خبرنگار همشهری، جزئیات و چگونگی تزریق واکسن آنفلوآنزا را تشریح کرد. تزریق واکسن، آنفلوآنزا در سنین مختلف متفاوت است. افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن ریوی، قلبی، کلیوی، آسم، بیماران پیوندی و همچنین سالمندان و کودکان زیر ۵ سال ازجمله افرادی هستند که باید واکسن آنفلوآنزا بزنند.

ضمن اینکه روش تزریق برای کودکان بین ۶‌ماه تمام تا ۳ سال به‌صورت یک‌دوم در دو نوبت است؛ البته اگر این کودکان برای نخستین بار است که این واکسن را می‌زنند، باید به فاصله یک‌ماه در دو نوبت انجام شود. دکتر سیاری می‌گوید: برای کودکان بین ۳ تا ۹ سال هم اگر این افراد نیز تاکنون واکسن آنفلوآنزا نزده‌اند، باید در دو نوبت و به‌صورت کامل این واکسن را تزریق کنند و برای سایر افراد همان یک نوبت کافی است.

منبع :

همایش جمع بندی دین و زندگی بخش سوم( تست کنکور خارج از کشور 94و95)
  برای شرکت در کلاس کلیک کنید( دروس عمومی چهارم دبیرستان)
دبیر : امین اسدیان پور