نوروز 96

کامپیوترها در حال تکامل اند ولی آیا هوشمند هستند؟

احتمال دارد کامپیوترها در انجام برخی کارها بهتر از انسان‌ها عمل کنند ولی نکته اینجاست که آیا هوشمندند؟ احتمال دارد کامپیوترها در انجام برخی کارها بهتر از انسان ها عمل کنند ولی نکته اینجاست که آیا هوشمندند؟ شصتمین سالروز ورود اولین کامپیوتر به یک دانشگاه استرالیا در حالی گرامی داشته می شود که میزان هوشمندی فناوری در آن مورد بررسی قرار می گیرد.

کامپیوترها در حال تکامل اند ولی آیا هوشمند هستند؟


به گزارش بیگ بنگ، عبارت هوش مصنوعی(AI) نخستین بار در سال ۱۹۵۶ میلادی برای توصیف عنوان یکی از کارهای آموزشی دانشمندان در دارتموث استفاده شد. شرکت کنندگان در کار آموزشی به بررسی این موضوع پرداختند که کامپیوترها چگونه خیلی زود تمامی فعالیت های انسانی را انجام می دهند، فعالیت هایی که مستلزم هوش می باشد. از جمله آنها میتوان به بازی شطرنج، ساخت موسیقی و ترجمه متون از زبانی به زبانی دیگر و … اشاره کرد. افراد پیشرو در این زمینه بسیار خوش بین بودند، گرچه جاه طلبی شان تعجب برانگیز نبود. تلاش برای ساخت ماشین های هوشمند از مدت ها پیش یکی از خواست های انسان بوده که این کار از طریق محاسبه با ماشین ها و چاپ مقالات متعدد میسر گردیده است. نخستین کامپیوترهای متعلق به دهه‌ی ۱۹۴۰ عمدتا با عنوان مغزهای الکترونیک و ماشین های متفکر شناخته می شوند.

آزمون تورینگ

پدر علم کامپیوتر آلن تورینگ بریتانیایی نسبت به این مسئله شک داشت که کامپیوترها بتوانند روزی فکر کنند. مقاله سال ۱۹۵۰ که نقطه عطف زندگی وی به شمار می رود، به معرفی آزمون تورینگ پرداخت. این مقاله ایده ی زیر به چالش می کشد: آیا یک ماشین هوشمند می تواند انسان را متقاعد سازد که در واقع ماشین نیست و عملکردی فراتر از پیش بینی انسان ها انجام دهد؟

تحقیقات در حوزه هوش مصنوعی از دهه‌ی ۱۹۵۰ میلادی تا دهه‌ی ۱۹۷۰ تمرکزش را معطوف نوشتن برنامه هایی برای کامپیوترها کرد، کامپیوترهایی که برای انجام فعالیت ها نیازمند هوش انسانی اند. یکی از نخستین نمونه ها متعلق به برنامه ی آرتور ساموئل برای بازی چکرز می باشد. آرتور آمریکایی یکی از افراد پیشگام در بازی های کامپیوتری به شمار می آید. این برنامه با تحلیل موقعیت های پیروزی ارتقا یافت و خیلی زود یاد گرفت تا بازی بهتری در مقایسه با آرتور هم ارائه بدهد.

اما موفقیت های بدست آمده در بازی چکرز در برنامه نویسی بازی های پیچیده تری مثل شطرنج و گو تکرار نشد. یکی دیگر از پروژه های تحقیقاتی با موضوع هوش مصنوعی به مطالعه مسائل مقدماتی حسابان پرداخت، به ویژه انتگرال گیری نمادین. چند سال بعد، انتگرال گیری نمادین به مسئله ای حل شده تبدیل شد و برنامه های طراحی شده برای آن دیگر در دسته ی هوش مصنوعی جایگاهی نداشتند.

کامپیوترها در حال تکامل اند ولی آیا هوشمند هستند؟


شناسایی گفتار؟ نه هنوز

در مقایسه با بازی چکرز و مسائل انتگرال، برنامه های طراحی شده در زمینه ی ترجمه زبان و شناسایی گفتار موفقیت های اندکی حاصل آوردند. هیچ روشی ارائه نشد که بتواند بطور موثر از نیروی پردازش کامپیوترهای آن زمان بهره بکشد. در دهه‌ی ۱۹۸۰ توجه ها از طریق سیستم های هوشمند به سمت هوش مصنوعی جلب شد. برنامه هایی که حوزه فعالیت شان تشخیص های پزشکی، تجزیه و تحلیل نقشه های زمین شناسی برای مواد معدنی و رسیدگی به سفارشات کامپیوتری بود، موفقیت های عملکردی بیشتری داشتند. سیستم های هوشمند فاقد قدرت لازم بودند و برای توسعه به دانش جامعی احتیاج دارند. بعد از گرایش شدید به فعالیت های پیرامون هوش مصنوعی، توجه ها نسبت به این حوزه در دهه‌ی ۱۹۹۰ از لحاظ تحقیقاتی و بازرگانی با کاهش چشمگیری روبرو شد.

شناسایی گفتار

با افزایش نیروی پردازش کامپیوترها، شناسایی گفتار و پردازش زبانی توسط کامپیوترها به طرز قابل توجهی با بهبود مواجه شد. الگوریتم های جدیدی به طراحی رسیدند که هدفشان تمرکز بر روی شیوه های مدل سازی آماری بود تا رقابت با فرآیندهای انسانی. دستیارهای شخصی کنترل صدا مثل Siri اپل و Ok Google پیشرفت شگرفی داشته اند. نرم افزار ترجمه نیز می تواند مطالب اصلی یک مقاله را به خوبی خلاصه کند.

هیچکس باور نمیکند که کامپیوترها واقعا قابلیت فهمیدن زبان را دارند، علی

منبع :