تاثیر نوین شبکه 5G

زمان به سرعت گذشت و اکنون کم‌تر می‎توان خبری در مورد شبکه‎های موبایل فوق سریع 4G شنید. حالا صنعت فناوری قصد دارد ایده استفاده از 5G را گسترش دهداستاندارد 5G، شبکه‎های تلفن همراه مافوق سریعی خواهند بود که قدرتی فراتر از هر ارتباط اینترنتی بی‎سیمی را‎ که ما تا به امروز تجربه کرده‎ایم در اختیار ما قرار خواهد داد. هر چند استانداردهای بین المللی که باید برای تعریف 5G معرفی شود هنوز وضع نشده است، ساختار استانداردهای جهانی موبایل GSMA ضرب العجلی را برای ارائه شبکه‎های 5G تا سال 2020 تعیین کرده است.

این مطلب در پرونده ویژه «شهرهای هوشمند» شماره 177 ماهنامه شبکه منتشر شده است. برای دریافت کل این پرونده ویژه می‌توانید به اینجا مراجعه کنید. 
در حال حاضر، استاندارد 4G به طور میانگین سرعتی را معادل 15 مگابیت در ثانیه برای دانلود اینترنت موبایل ارائه می‎کند، اما اپراتور ارتباطات انگلیسی، آف‎کام معتقد است، شبکه موبایل 5G قادر خواهد بود به سرعتی بین 10 تا 50 گیگابیت در ثانیه دسترسی پیدا کند. تامین‌کننده فناوری ارتباطات اریکسون از سال 2013 در رویای جهانی کردن 5G بوده و مفهومی‎ به نام Network 2020 را ترویج می‎دهد؛ جایی که همه چیز به طور مداوم از طریق بستر شبکه 5G به اینترنت اشیا متصل است و بیش‌تر از هر زمان دیگری به پهنای باند احتیاج دارد (شکل 1).

تاثیر نوین شبکه 5G

شکل 1: اریکسون نشان می‎دهد چگونه با پیوند شبکه 5G شهرها، افراد، صنایع و خدمات اورژانس به یک‌دیگر متصل خواهند خورد.

اریک کروز مبلغ نظریه جامعه شبکه شده و مدیر آزمایشگاه Networked Society اریکسون، می‎گوید: «اگر 4G را به دریاچه تشبیه کنیم، 5G به وسعت اقیانوس خواهد بود». اما این شبکه چگونه کار خواهد کرد و ما که همین حالا به اینترنت تلفن همراه فوق سریع دسترسی داریم، چرا به 5G نیاز خواهیم داشت؟ در ادامه با نظر اریک‌کروز در مورد وضعیت آینده آشنا خواهیم شد.

5G در خودروهای خودران استفاده خواهد شد
شرکت‎های بزرگ فناوری نظیر گوگل و اپل در حال رقابت برای ساخت خودروهای خودران هستند. اما در پشت صحنه، خودروسازان نیز در حال تحقیق و پژوهش در مورد این فناوری هستند. طبق گفته کروز، 5G روند تکامل فناوری خودروهای خودران را تسریع کرده و اتومبیل‎ها را برای تبادل و به اشتراک‌گذاری اطلاعات به یک‌دیگر متصل می‎کند. بنابراین اگر تصادفی رخ دهد خودرویی که به محل حادثه نزدیکتر است می‎تواند به طور بی‎سیم اطلاعات مربوط به تصادف را به تمام اتومبیل‎های پشت سر خود در بزرگراه ارسال کند. همچنین حس‌گرهای تعبیه شده در داخل خودرو قادر خواهند بود با دقت بیش‌تری شرایط جوی را در موقعیت‎های مختلف جغرافیایی اندازه‌گیری کرده و سپس اطلاعات را از طریق شبکه 5G به مراکز داده ابری ارسال کنند تا خودروهای خودران بتوانند بهترین مسیر ممکن را برای سفر شما بررسی و پیشنهاد کنند (شکل 2).

تاثیر نوین شبکه 5G

شکل2: انجام آزمایش فناوری خودروهای خودران توسط ولوو و اریکسون.

5G ارتباطات هوشمندانه‎تری را برای حمل و نقل فراهم خواهد کرد
5G علاوه بر اتومبیل‎های شخصی برای دیگر وسایل حمل و نقل این امکان را فراهم می‎کند تا با یک‌دیگر ارتباط برقرار کنند در نتیجه انعطاف‌پذیری بیش‌تری را برای مدیریت اتوبوس‎ها فراهم خواهد کرد. تحت چنین شرایطی پایانه‌های اتوبوس، به اتوبوس‎ها اطلاع می‎دهد که آیا مسافری در آن پایانه منتظر ایستاده است یا خیر. مسافران نیز می‎توانند با فشردن یک دکمه در اپلیکیشن تلفن هوشمند خود به اتوبوس مربوطه اطلاع دهند که در فلان پایانه عده‎ای منتظر ایستاده‎اند. چنین قابلیتی رانندگان اتوبوس را قادر خواهد ساخت تا در پایانه‌های بدون مسافر توقف نکنند و سرعت حمل و نقل را افزایش دهند. از طرف دیگر با ارسال گزارش ازدحام جمعیت در یک پایانه خاص به متصدیان حمل و نقل شهری، آنها می‎توانند اتوبوس‎های بیش‌تری را به آن پایانه خاص بفرستند. علاوه بر این، فرض کنید شما داخل یک خودروی خودران نشسته‎اید و به یک خیابان پرترافیک نزدیک می‎شوید؛ طبق نظر کروز 5G می‎تواند با ارسال سریع اطلاعات ترافیکی به خودروی شما خلوت‎ترین خیابان و سریع‎ترین مسیر رسیدن به مقصد را معرفی کند.
او می‎گوید: «در صورت مساعد نبودن وضعیت ترافیک، اتومبیل راه جایگزینی را به شما پیشنهاد می‎کند. خودروی شما می‎تواند از طریق

منبع :