ساخت وسایل نقلیه قابل استفاده دراعماق اقیانوس با الهام ازماهی

نیروی دریایی آمریکا حمایت مالی پروژه ساخت وسایل نقلیه مناسب برای اعماق اقیانوس و سیستم‌های رباتیک را با اهدای 258 هزار دلار به محققان دانشگاه فلوریدا آتلانتیک به عهده گرفت.نیروی دریایی آمریکا حمایت مالی پروژه ساخت وسایل نقلیه مناسب برای اعماق اقیانوس و سیستم های رباتیک را با اهدای 258 هزار دلار به محققان دانشگاه فلوریدا آتلانتیک به عهده گرفت.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از فاکس نیوز، آنچه در این پروژه حایز اهمیت است، ساخت تجهیزات حمل و نقل در اعماق اقیانوس، با الهام از ماهی و حرکت شناختی این موجود است. 
دکتر اسکار از دانشگاه فلوریدا که مدیریت این پروژه را بر عهده دارد، سالهاست که روی دینامیک سیالات سیستم های زیستی مطالعه می کند و موفق به ساخت یک ربات با شبیه سازی از حرکات ماهی ها شده است. اشکال محتلف باله های ماهی امکان حرکت به جهات مختلف و با سرعت های متفاوت را ممکن می کند و از همین قابلیت در ساخت ربات های مناسب برای کاوش در اعماق اقیانوس استفاده می شود. تلفیق دانش مکانیک سیالات سیستم های انعطاف پذیر الهام گرفته از ماهی با سیستم های مشاهده سه بعدی موجودات در اعماق اقیانوس، منجر به تولید کارآمدترین تجهیزات قابل استفاده در اعماق اقیانوس خواهد شد.
مهمترین کاربرد این تجهیزات، نقشه برداری از کف اقیانوس، تجزیه و تحلیل آلاینده های موجود در اعماق آب، بازرسی سازه های موجود در زیر آب مانند خطوط لوله و زیردریایی و بررسی حیات موجودات اقیانوسی است.

منبع :