راهکاری جدید برای معرفی شاخص آلودگی هوا در چین

آلودگی هوا این روزها به یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های زندگی شهری تبدیل شده است.

راهکاری جدید برای معرفی شاخص آلودگی هوا در چین

با وجود اینکه این موضوع و رسیدگی به آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، مقامات مسئول در برخی از کشورها برای مثال چین از ارایه اطلاعات مربوط به میزان آلودگی هوا خودداری می کنند در حالی که خبر داشتن از این موضوع حق طبیعی شهروندان است.

کشور چین طی سال های گذشته در زمینه ارایه داده‌های مربوط به آلودگی هوا بسیار محتاط عمل کرده است، در این کشور اقدامات بسیار پیشرفته و با کیفیتی برای ردیابی آلودگی انجام می‌شود و سیستم های مورد نیاز در 24 نقطه در این کشور به صورت پیوسته در حال فعالیت هستند، اما مردم هیچ گاه شانس دستیابی به این اطلاعات را نداشته‌اند.

به همین دلیل محققان Rice University به فکر پیدا کردن راهکاری ساده برای آگاهی از میزان آلودگی هوا در چین افتادند. این راهکار عبارت بود از تحلیل واژگان مورد استفاده در میلیون‌ها پست منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی چین تا مشخص شود که آیا میکروبلاگینگ می تواند نقش یک سیستم ارزیابی آلودگی هوا را نیز بازی کند یا نه.

در این مطالعه از شبکه اجتماعی مخصوص چین یعنی ویبو که می توان آن را نسخه چینی توییتر نامید، استفاده شده است. محققان در این شبکه اجتماعی میزان استفاده از واژه‌هایی همچون "گرد و غبار"، "آسمان آبی"، "سرفه" و "دود" را بررسی کردند. نتایج این مطالعه شاخصی به نام Air Discussion Index را ارایه داد که مبتنی بر میزان استفاده از واژه‌های مربوط به آلودگی در 112 میلیون پست بین سال‌های 2011 تا 2013 است.

با استفاده از این شاخص می‌توان پیش بینی کرد که میزان آلودگی هوا در یک روز خاص از سال چقدر بوده است. آنها نتایج حاصل از این شاخص را با داده‌های ارایه شده توسط سفارت آمریکا در چین (که این اطلاعات را راحت‌تر ارایه می‌کند) مقایسه کردند و به این نتیجه رسیدند که این شاخص می‌تواند آلودگی هوای پکن را با دقت 8802 درصدی درست تخمین بزند.

آنچه چین را از سایر کشورها متمایز می کند میزان بسیار بالای آلودگی آن است، آن چنان بالا که مردم به صورت گسترده درباره این موضوع در شبکه های اجتماعی بحث می‌کنند.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب