زالو؛ جراح کوچک پزشکی نوین

زالو درمانی" در بهبود جریان خون بسیار مؤثر است و از همین رو می‌تواند روند درمان بیماری‌های مرتبط با اختلالات عروق موثر باشد.

زالو؛ جراح کوچک پزشکی نوین

" زالو درمانی" در بهبود جریان خون بسیار مؤثر است و از همین رو می تواند روند درمان بیماری های مرتبط با اختلالات عروق مانند ناراحتی های قلبی، واریس، آرتروز و...را تسریع کند." زالو درمانی" یکی از اعمال یداوی در طب سنتی است که از سالیان دور برای درمان بسیاری از بیماری ها کاربرد داشته است. امروزه نیز پیشرفت های علم پزشکی ثابت می کند از این روش می توان برای پیشگیری و بهبود بسیاری از بیماری ها کمک گرفت. در حال حاضر زالو درمانی نه تنها در ایران بلکه در بسیاری از کشورهای اروپایی نیز کاربرد دارد و با استقبال زیادی روبرو شده است.

تاثیر فوق العاده زالو در درمان بیماری ها
گرچه بیشتر افراد تصور می کنند اثر زالو درمانی به خون گیری مربوط می شود اما به گفته آقای دکتر سعید اسکندری؛ پزشک پیشکسوت طب سنتی و نائب رئیس انجمن طب سنتی خراسان رضوی ، تاثیر این روش به خاطر شناخت بیش از 22 ماده مؤثر درمانی است که از بزاق زالو ترشح می شود و از جمله مهم ترین آنها هیرودین است که ماده ضد انعقادی بسیار قوی است و خواص خاص خودش را دارد. البته بسیاری از محققان بر این باروند که مقدار بیشتری از این مواد در بزاق زالو وجود دارد که می تواند به درمان بیماری های مختلف کمک کند و تحقیقات گسترده در آینده قطعا می تواند فواید دیگری را از چنین روش درمانی نشان دهد.
به طور کلی زالو درمانی برای بهبود بیماری هایی مؤثر است که به مشکلات عروق خونی مربوط می شود و جریان خون می تواند به درمان کمک کند. از جمله مهم ترین این بیماری ها می توان به ناراحتی های عروق قلب، سینوزیت، بیماری های پوستی، آرتروز، رماتیسم، واریس  و... اشاره کرد. معمولا در این بیماری ها تجمع خون یا کندی جریان خون زمینه ساز بیماری خواهد بود. زالو چنان تاثیر فوق العاده ای در بهبود جریان خون در عروق دارد که امروزه به آن لقب " جراح کوچک" را داده اند. علت این نامگذاری به این خاطر است که در اعمال جراحی مانند پیوند انگشت که امکان ریسک عمل بالاست و یا احتمال دارد عضو پیوندی عمل را پس بزند، زالو درمانی طی 2 تا 4 ساعت اول پس از عمل جراحی کمک می کند که جریان خون در عروق برقرار گردد و از احتقان عروق در محل پیوند جلوگیری به عمل آید.
دکتر اسکندری در مورد تاثیر زالو درمانی در درمان نازایی که امروزه بسیار سؤال برانگیز شده است نیز پاسخ می دهد: در مواردی که نازایی به مشکلات عروق مانند واریکوسل مردان مربوط باشد بسیار مؤثر خواهد بود. تشخیص دقیق پزشک متخصص در رابطه با علت نازایی بسیار مهم است و نمی توان همه افراد را به این روش ترغیب و امیدوار کرد.
این پزشک طب سنتی در ادامه می گوید: در زالو درمانی باید به دو نگاه پیشگیری و درمان توجه نمود. بررسی ها نشان می دهد که زالو درمانی می تواند به پیشگیری از ابتلا به واریس، اختلالات عروقی، ناراحتی های قلبی، آلزایمر، پارکینسون، پرفشاری خون و... کمک کند. تقریبا همه افراد می توانند از فواید زالو درمانی استفاده کنند اما توصیه می شود نخست توسط پزشک حاذق در زمینه طب سنتی مشورت و وضعیت مزاج فرد تشخیص داده شود. معمولا افرادی که از منظر طب سنتی مزاجی دموی دارند بیشتر مستعد ابتلا به بیماری های عروقی هستند که نقش پیشگیرانه زالو درمانی برای آنها مفید خواهد بود.
از دیدگاه درمانی نیز تشخیص پزشک و شرایط مزاجی بیمار بسیار مهم خواهد بود. در چنین شرایطی حتما باید اندکس های خونی مانند میزان هموگلوبین خون و... بررسی گردد.
مراقبت های خاص پس از انجام زالو درمانی
دکتر اسکندی به افرادی که زالو درمانی انجام داده اند توصیه می کند در 6 تا 8 ساعت اول پانسمان زخم را حفظ کنند چون خونریزی جزئی وجود دارد. همچنین باید از کارهای سنگین نیز پرهیز شود. گر چه رعایت رژیم غذایی خاصی لازم نیست اما مصرف ترشیجات و غذاهای سرد مزاج تا 24 ساعت توصیه نمی شود.
موارد منع زالو درمانی
به طور کلی زالو درمانی برای کودکان زیر 2 سال و سالمندان بالای 60 سال توصیه نمی شود اما دکتر اسکندری معتقد است که در موارد خاصی مانند بیماری های پوستی حاد می توان با رعایت احتیاط های لازم می توان اقدام به این کار کرد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب