رشد رگ‌های مصنوعی خونی در بدن گیرنده

نتایج یک مطالعه آزمایشگاهی روی مدل حیوانی نشان می‌دهد که رگ‌های خونی مصنوعی ساخته شده از طریق مهندسی زیست پزشکی، پس از پیوند به بدن بره، رشد کردند.

رشد رگ‌های مصنوعی خونی در بدن گیرندهبه گزارش روز چهارشنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه اینترنتی ساینس دیلی، در صورتی که این یافته در مورد انسان ها نیز صدق کند، پیوند این عروق جدید می تواند نیاز به جراحی های مکرر در برخی کودکان مبتلا به نقص های مادرزادی قلبی را برطرف کند.

یکی از بزرگترین چالش ها در مهندسی زیستی رگ، طراحی رگی است که در بدن صاحب جدید خود رشد کند.

در این مطالعه، پروفسور 'روبرت ترانکیلو' از بخش مهندسی زیست پزشکی دانشگاه مینه سوتا و همکارانش در محیط آزمایشگاه از سلول های پوستی یک گوسفند لوله های شبیه رگ تولید کردند و سپس برای به حداقل رساندن احتمال پس زدگی عضو، این سلول ها را بیرون آوردند، به عبارت دیگر، بر این اساس می توان رگ ها را ذخیره کرد و در زمان لازم به گیرنده پیوند زد.

محققان متوجه شدند که این لوله بعد از پیوند به بدن یک بره، دوباره توسط سلول های گیرنده پر شد و توانست رشد کند.

به باور پژوهشگران ، این روش در آینده می تواند به معنی انجام یک جراحی به جای پنج و یا تعداد بیشتری عمل جراحی باشد که برخی از کودکان قبل از رسیدن به بزرگسالی انجام می دهند.

این مطالعه در مجله Nature Communications منتشر شده است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب