استفاده از نانوذرات حاوی زنجبیل برای مقابله با بیماری‌های روده

پژوهشگران مرکز پزشکی آتلانتا با استفاده از ترکیبات موجود در ریشه گیاه زنجبیل موفق به تولید نانوذراتی شدند که دارای قابلیت درمان بیماری التهاب روده است.

استفاده از نانوذرات حاوی زنجبیل برای مقابله با بیماری‌های رودهبه گزارش روز چهارشنبه گروه علمی ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، در این پروژه محققان با پودر کردن ریشه زنجبیل آنها را تبدیل به پلاکت کرده و در قدم بعد از سانتریفیوژ هایی با سرعت بسیار بالا و اولتراسونیک های قوی برای تولید سوسپانسیون استفاده کردند.

مرلین از محققان این پروژه معتقد است که این ذرات می تواند دارویی مناسب برای درمان بیماری های التهابی روده باشد. بر اساس اظهارات این گروه، این نانوذرات می توانند با سرطان های مرتبط با روده مقابله کنند.

نانوذراتی که محققان تولید کردند حدود 230 نانومتر قطر داشته و 300 عدد از آنها به اندازه قطر تار موی انسان است؛ این گروه تحقیقاتی این نانوذرات را روی موش های آزمایشگاهی مورد آزمایش قرار دادند آنها دریافتند که نانوذرات سمی نیستند و اثرات درمانی خیره کننده ای دارند.

نتایج نشان داد که این ذرات توسط سلول های خطی روده جذب می شوند، جایی که معمولا التهاب اتفاق می افتد. یکی از اثرات این نانوذرات، تاثیر در فرآیند بازسازی ساختار روده است.

نتایج بررسی ها نشان می دهد که این نانوذرات، تکثیر سلول های روده را افزایش داده و نرخ زنده ماندن آنها را بهبود می دهد. همچنین این نانوذرات موجب کاهش تولید پروتئین ها در روده می شوند، پروتئین هایی که عامل اصلی التهاب در روده هستند.

محققان این پروژه معتقدند که این نانوذرات را می توان به سادگی به عنوان ترکیبات غذایی به بیمار داد. زنجبیل گیاهی است که به عنوان چاشنی در بسیاری از غذاها استفاده می شود و از دیرباز خواص درمانی زیادی در آن کشف شده است.

** گیاه زنجبیل

َزنجبیل یا شنگویر یک گیاه خوراکی، ادویه و گیاه دارویی است. زنجبیل از گیاه زرد رنگ دارای رگه های بنفش با نام علمی Zingiber officinale به دست می آید. اگرچه معمولاً از زنجبیل به عنوان ریشه آن گیاه نام برده می شود اما در اصل قسمت مورد استفاده گیاه ساقه متورم شده زیرزمینی آن است که «ریزوم» نام دارد.

جنس زنجبیل سرده ای از تیره زنجبیلیان علفی ایستاده چندساله با حدود ۷۰ گونه بومی آسیای جنوب شرقی است با ساقه باریک و نی مانند و برگ های سرنیزه ای سـبز براق که از زمین ساقه ای غده ای مانند می رویند؛ گل های آنها سبز مایل به زرد با لبه ای ارغوانی و لکه های کرم رنـگ و گل آذین مخروطی و کوچک و سنبله ای متراکم است که در تابستان از زمین ساقه بیرون می زند.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب