روبات‌ها برای اولین بار عمل جراحی چشم انجام دادند

دستان بدون لرزش در یکسری کارهای ظریف و حساس، جزء ملزومات اصلی آن کار به شمار می‌روند. این حساسیت به ویژه در دنیای پزشکی و زمانی که جراح در اتاق عمل تیغ جراحی را به دست گرفته است دو چندان می‌شود.

روبات‌ها برای اولین بار عمل جراحی چشم انجام دادند

جراحان بریتانیایی برای اولین بار موفق شدند جراحی داخل چشم را با استفاده از یک روبات‌ با موفقیت به سرانجام برسانند. موفقیت‌آمیز بودن این روش باعث خواهد شد تا در آینده مشکلاتی که در ارتباط با لرزش دست ممکن است سلامت بیماران را تهدید ‌کند برای همیشه از میان بروند. دستاورد این گروه از جراحان انقلاب عظیمی در علم جراحی و شیوه‌های درمانی مرتبط با آن به وجود خواهد آورد.

این جراحی در دانشگاه جان ردکلیف شهر آکسفور و به سرپرستی پروفسور رابرت مک لارن انجام شد. این عمل جراحی روی غشایی انجام گرفت که بر سطح شبکیه چشم بیمار قرار گرفته بود. این غشا که یک صدم میلی‌متر ضحامت داشت، باعث شده بود که شکل شبکیه چشم از حالت عادی آن خارج شود. به دلیل نازک بودن این غشا عمل جراحی باید به دقیق‌ترین شکل ممکن انجام می‌شد تا آسیبی به شبکیه چشم بیمار وارد نشود. مک لارن در مصاحبه‌ای که با گاردین در این ارتباط داشت، گفته است: «اسکنر لیزری و فناوری‌های میکروسکوپی به پزشکان این توانایی را می‌دهند تا مشکلات مرتبط با شبکیه را شناسایی کنند. اما محدودیت‌های طبیعی و فیزیولوزیکی دست انسان باعث شده است تا ما نتوانیم این چنین مشکلاتی را از میان برداریم. جای هیچ‌گونه تردیدی نیست که این عمل موفقیت‌آمیز چشم‌انداز خوب و روشنی پیش روی جراحی چشم قرار داده است.»

با استفاده از روبات‌ها افق تازه‌ای در جراحی چشم گشوده شده است. به‌طوری که فناوری‌های پیشین تا به این اندازه دقیق نبودند. گاردین در ارتباط با این عمل گفته است: «به‌طور سنتی این عمل جراحی باید به گونه‌ای انجام می‌شد که بیمار هیچ‌گونه حرکتی نداشته باشد. به‌طوری که حتا ضربان قلب بیمار به پایین‌ترین سطح خود می‌رسید. اما روباتیک ما را قادر ساخت تا با استفاده از روش‌های جدید با دقتی به مراتبی فراتر از توانایی‌های دست انسان این‌کار را انجام دهیم.»

در این عمل از یک  جوی استیک و صفحه‌نمایشی لمسی به منظور کنترل روبات استفاده شد. در این عمل پزشکان موفق شدند با یکسری حرکات بسیار جزیی این عمل را به سرانجام برسانند. این روش از آن جهت حائز اهمیت است که برای اولین بار یک دستگاه این قابلیت را داشت که با دقتی بسیار بالا و به صورت سه بعدی درون چشم انسان عملیات مربوطه را انجام دهد.

با نگاهی به آینده این فناوری، مک لارن گفته است که علم روباتیک قادر است درمان‌های تازه‌ای را برای نابینایی ارائه کند. ژن درمانی و بهره‌مندی از سلول‌های بنیادی که با دقت بسیار بالایی باید در زیر شبکیه چشم قرار گیرند از جمله درمان‌هایی هستند که به واسطه این فناوری جدید تحقق آن‌ها امکان‌پذیر خواهد شد. 

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب