رشد اجتماعی کودک در پیش‌دبستانی شکل می‌گیرد

مدیر دفتر منطقه‌ای سازمان علمی‌، آموزشی، فرهنگی کشورهای اسلامی «آیسسکو» در تهران ( ISESCO ) نگاه تفکیکی روسا به دوره پیش‌دبستانی را مشکل اصلی این مقطع اعلام کرد.

رشد اجتماعی کودک در پیش‌دبستانی شکل می‌گیرد

مدیر دفتر منطقه‌ای سازمان علمی‌، آموزشی، فرهنگی کشورهای اسلامی «آیسسکو» در تهران ( ISESCO ) نگاه تفکیکی روسا به دوره پیش‌دبستانی را مشکل اصلی این مقطع اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، صدری در چهارمین سمینار سراسری آموزش و سلامت کودکان پیش از دبستان ایران که امروز در دانشکده بهزیستی برگزار شد، مشکل اصلی پیش‌دبستانی را نگاه تفکیکی مدیران به این دوره برشمرد و گفت: آنچه که این دوره را دچار مشکل کرده، نگاه تفکیکی به این بخش بوده و برای رفع آن باید دوره پیش‌دبستانی را جزو دوره پیش‌دبستانی عنوان کرد و یک نگاه یکپارچه به آن داشت.

وی علت نگاه تفکیکی به این دوره را عدم ظرفیت‌سازی و توانمندسازی اعلام کرد و گفت: باید مانند دوره دبستان به توانمندسازی و ظرفیت‌سازی افراد شاغل توجه شود.

وی برای بالا بردن سرعت عمل توسعه در دوره پیش دبستانی پیشنهادی ارائه کرد و گفت: ما باید در این دوره به شبکه‌سازی توجه کنیم. نکته این است که در سند تحول راهبردی مرکزی به عنوان مرکز آموزشی که مرکز نشر پیش‌دبستانی است،  راه‌اندازی کنیم.

برنامه پیشگیری رشدمدارانه، ارتکاب جرایم را کاهش می‌دهد

دکتر زنگانه مدیر کل پیشگیری‌های فرهنگی و اجتماعی پیشگیری از وقوع جرم، با بیان این مساله که ما باید تمام تمرکزمان را به‌ر روی پیشگیری رشدمدارانه بگذاریم، گفت: این برنامه موجب رشد در افراد زیر 18 سال که هدف ما هستند، می‌شود.

 وی در ادامه گفت: در سفری که دادستان دانمارک اخیرا به ایران داشت، عنوان کرد که از حدود 15 سال پیش با اجرای مدون برنامه پیشگیری رشدمدارانه 50 درصد آسیب‌های اجتماعی در این کشور کاهش یافته است.

مدیر کل پیشگیری‌های فرهنگی و اجتماعی پیشگیری از وقوع جرم در ادامه به طبقه بندی انواع برنامه‌های پیشگیری رشدمدارانه پرداخت و گفت: ما در سه بخش خانواده، مدرسه و محله، این برنامه را اجرا کردیم و متخصصان این حوزه با مطالعه در سال‌های طولانی به اثربخشی این برنامه در پیشگیری از جرایم و بزه رسیده‌اند.

زنگانه افزد: این برنامه نه تنها در پیشگیری جرایم اثربخشی دارد بلکه هزینه فایده و هزینه اثربخشی و سود بالایی دارد طوری که با هر یک دلار هزینه در این برنامه 18 دلار سود اقتصادی در آینده خواهیم داشت.

وی با اشاره به اینکه برای بهتر اجرا شدن برنامه پیشگیری رشدمدارانه اظهارکرد: برای بهتر اجرا شدن و جلوگیری از شتاب‌زدگی در سازمان‌ها باید یک ائتلاف بزرگ برای مداخلات حوزه ECDشکل بگیرد و در این ائتلاف باید همه سازمان‌ها به صورت یکپارچه با هم همکاری کنند.

مدیر کل پیشگیری‌های فرهنگی و اجتماعی پیشگیری از وقوع جرم خاطرنشان کرد: در مرحله بعدی به دلیل اینکه در دوره پیش‌دبستانی نمی‌توان آموزش مستقیم داشت، باید آموزش غیرمستقیم را در قالب شعر و قصه و بازی، در راس کار قرار داد.

 به گزارش ایسنا، دکتر محسنی بندپی، رئیس سازمان بهزیستی کشور نیز با اشاره به اهمیت ویژه مقطع پیش دبستانی بر لزوم سرمایه گذاری در این مقطع تاکید کرد و درباره اینکه چرا مقطع پیش دبستانی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است گفت: همه اندیشمندان و سیاستگذاران به این نتیجه رسیدند که سرمایه گذاری طولانی در سنین پایین نتیجه بهتری خواهد داشت و با بررسی نتایج کشورهای پیشرفته مشخص شده که سرمایه گذاری و برنامه ریزی در این دوره موجب رفع مشکلات روحی و اجتماعی و شفافیت‌سازی بسیاری از مشکلات در آینده افراد شده است.

وی در ادامه گفت: به منظور آمادگی لازم و حمایت طلبی سیاستگذاران باید به برنامه ریزی دقیق در این مقطع بپردازیم و چنین نشست‌هایی را بیشتر کنیم تا به نتیجه مطلوب برسیم.

محسنی بندپی در ادامه به ارائه پیشنهاداتی برای رسیدن به بهترین نتیجه در این دوره پرداخت و افزود: برای اینکه در این دوره سنی به بهترین نتایج برسیم باید آموزش کیفیت نیروی انسانی شاغل را بالا ببریم به طوریکه افرادی تربیت کنیم که به همه فنون و ابعاد رشد کودکان اشراف داشته باشند و در مرحله بعد به محیط آنها توجه کنیم و به طور کل محیطی فراهم کنیم که دارای فضای امن باشد و به راحتی بتوان در این محیط به پرورش کودکان رسیدگی کرد.

وی در ادامه با اشاره به سند تحول آموزش گفت: سازمان بهزیستی حدود 35 سال در این مقطع تجربه دارد ولی این مقطع چند متولی که شامل وزارت بهداشت، وزارت آموزش و پرورش و سازمان بهزیستی است، دارد که متاسفانه نتوانستیم در به دست گرفتن محوریت اداره دوره پیش دبستانی به توافق برسیم و امیدواریم بتوانیم شرایطی در کشور فراهم کنیم که مشکل محوریت سازمانی را نداشته باشیم.

رشد اجتماعی کودک در پیش‌دبستانی شکل می‌گیرد

دکتر فضلی، مدیر کل آموزش پیش دبستانی وزارت آموزش و پرورش نیز در سخنانی با طرح این پرسش که برای چه باید به دوره پیش دبستانی اهمیت ویژه‌ای داد ؟ گفت: در این دوره مهم به دلیل اینکه شخصیت و هویت کودک و مهمتر از آن خودپنداره کودک شکل می‌گیرد و در مورد دیگر فرهنگ کودک، مهم است. از آنجا که نظام ما نظام ارزشی است توجه به فرهنگ در این دوره بسیار مهم است.

وی در ادامه گفت: توجه و سرمایه گذاری در دوره اوان کودکی که سنین صفر تا هشت سالگی را در بر می‌گیرد که رشد اجتماعی کودک در این دوره شکل می‌گیرد و بیشتر باید مورد توجه قرار گیرد به طوریکه در تحقیقات نشان داده شده کسانی که این دوره را به خوبی می گذرانند در آینده بزه، ارتکاب به جرم و طلاق کمتری را تجربه کردند و درآمد اقتصادی آنها بیشتر است.

فضلی با بیان اینکه سرمایه گذاری در این بخش هفت تا 16 درصد سود اقتصادی را بالا می‌برد گفت: در صورت سرمایه گذاری در این دوره بسیاری از کشورها در آینده هزینه زندان‌هایشان را پایین آوردند چون بر اساس برآوردها هزینه هر زندانی برابر با 2000 نوآموز است و توجه به سرمایه گذاری در این دوره از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

وی با اشاره به سند تحول بنیادین در ادامه گفت: ما در این سند به سه چشم انداز اصلی توجه داریم که در ابتدا مدیریت یکپارچه بعد از آن توسعه عدالت آموزشی و فراهم نمودن امکان دسترسی و آموزش و پرورش پیش دبستان برای همه کودکان است و در انتها توسعه کمی و کیفی است.

فضلی در انتها با اشاره به نمودار عملکرد دوره پیش دبستانی در دهه 80 و 90 گفت: دوره پیش دبستانی در سال‌های 85 تا 86 به دلیل بسیاری از مشکلات دچار کمبود توجه‌ها بوده و افت شدیدی داشته ولی در سال 92 با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید به این مقطع توجه ویژه‌ای شده و پیشرفت خوبی داشته است.

فرناز طالبی
پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب