راه‌اندازی بانک سلول‌های بنیادی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

رییس ستاد پژوهش و کاربرد سلول‌های بنیادی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به بانک سلول‌های بنیادی در این دانشگاه، از آغاز نام‌نویسی برای اهدا سلول‌های بنیادی خبر داد.

راه‌اندازی بانک سلول‌های بنیادی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

رییس ستاد پژوهش و کاربرد سلول‌های بنیادی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به بانک سلول‌های بنیادی در این دانشگاه، از آغاز نام‌نویسی برای اهدا سلول‌های بنیادی خبر داد.

به گزارش ایسنا، دکتر علی قاسمی با بیان اینکه از شهریور ماه بانک سلول‌های بنیادی دانشگاه به بانک جهانی نیز متصل شده است، اظهار داشت: به همین منظور مرکز پذیره نویسی سلول‌های بنیادی دانشگاه علوم پزشکی مشهد فعالیت‌های خود را برای جذب اهداکنندگان گسترش داده است و علاقه‌مندان می‌توانند در این طرح انساندوستانه شرکت نمایند.

وی با اشاره به اینکه ‌گروه زیادی از بیماران به دلیل ابتلا به بیماری‌های سرطان، نقایص ژنتیکی، ارثی و نقص ایمنی نیاز به پیوند مغز استخوان دارند، اظهار داشت:‌ بهترین دهنده پیوند خواهر، برادر و خویشاوندان نزدیک است و برای انجام پیوند باید سیستم HLA در فرد دهنده و گیرنده یکسان باشد و فقط ۲۵ درصد بیماران ممکن است دهنده پیوند مناسب خویشاوند داشته باشند.

رییس بخش پیوند مغز استخوان مرکز دیالیز و پیوند اعضا بیمارستان منتصریه مشهد با اشاره به اینکه ۷۵ درصد این دسته از بیماران، نیازمند اهداکنندگان سلول‌های بنیادی غیرخویشاوند هستند، خاطرنشان کرد:‌ به همین دلیل تصمیم بر آن شد که به منظور تامین اطلاعات ژنتیکی و با توجه به وضعیت ژنتیکی استان، کار ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی از HLA افراد دهنده داوطلب که تمایل به اهدا سلول‌های بنیادی خود دارند، انجام شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تاکید بر اینکه از دهنده پیوند، عضوی گرفته نمی‌شود بلکه از سلول‌های بنیادی آنها استفاده خواهد شد، تصریح کرد: شرکت در این برنامه کاملاً به صورت داوطلبانه و بدون هیچ هزینه‌ای است و داوطلبان در هر زمان می‌توانند از ادامه شرکت در برنامه انصراف دهند.

رییس ستاد پژوهش و کاربرد سلول‌های بنیادی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه داوطلبان برای نام‌نویسی و کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به نشانی اینترنتیhttp://www.mums.ac.ir/stemcell مراجعه کنند، اظهار داشت: در زمان ضروری از داوطلب خواسته می‌شود برای انجام یک آزمایش ساده خون به بیمارستان منتصریه مراجعه کند تا بتوان اطلاعات ژنتیکی وی را به ثبت رساند.

وی با اشاره به اینکه همکاران مرکز پذیره‌نویسی نیز به صورت حضوری در برخی از سازمان‌ها و نهادها حضور پیدا می‌کنند، خاطرنشان کرد: در نخستین اقدام، با هدف اطلاع‌رسانی، پذیره‌نویسی و نمونه‌گیری این طرح در میان کارکنان آستان قدس رضوی به اجرا درآمد.

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب