استخراج سه ترکیب آنتی‌اکسیدانی از برگ یک درخت

استاد راهنمای اولین دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته فیتوشیمی دانشگاه شهید چمران اهواز از شناسایی سه فلاوونویید (ترکیبات آنتی‌اکسیدانی با خواص دارویی) جدید در پروژه این پایان‌نامه خبر داد.

استخراج سه ترکیب آنتی‌اکسیدانی از برگ یک درخت

دکتر ناهید پور رضا عضو هیأت‌ علمی گروه شیمی دانشگاه شهید چمران اهواز و استاد راهنمای این پایان‌نامه، در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، در خصوص نتایج حاصل از این پروژه اظهار کرد: فیتوشیمی علمی است که ترکیبات شیمیایی و خواص مختلف میکروبی و آنتی‌اکسیدانی گیاهان مختلف را بررسی می‌کند، رشته فیتوشیمی نیز به بررسی، شناسایی و استخراج این خواص می‌پردازد.

وی با اشاره به راهنمایی پایان‌نامه اولین دانشجوی رشته فیتوشیمی دانشگاه شهید چمران اهواز با عنوان "استخراج، شناسایی و بررسی خواص آنتی‌اکسیدانی فلاوونوییدها از برگ درخت برهان و جداسازی ویتامین E از دانه این درخت و سنتز نانوذرات آن"، گفت: در روند این پایان‌نامه ابتدا گیاهان جمع‌آوری و سپس پودر شدند؛ در این تحقیق به پنج روش از برگ درخت ابریشم (برهان) عصاره‌گیری و با توجه به بازدهی روش‌ها، روش ماسراسیون انتخاب شد.

 این استاد دانشگاه شهید چمران اهواز افزود: سپس فلاوونوییدهای موجود در عصاره با روش استخراج مایع - مایع با حلال اتیل استات جداسازی و با  روش کروماتوگرافی لایه نازک مخلوط بوتانول اتانول، به‌عنوان بهترین سیستم حلال برای جداسازی ترکیبات موجود در عصاره، برای اولین‌ بار سه فلاوونویید به‌نام‌های فایستین، کتشین و هسپرتین از برگ درخت ابریشم جداسازی شد.

پوررضا، فلاوونوییدها را ترکیبات آنتی‌اکسیدانی دارای خواص بسیار زیاد دارویی عنوان کرد و گفت: ترکیبات استخراج‌ شده سپس با استفاده از روش‌های آنالیز دستگاهی نظیر کروماتوگرافی گازی متصل به طیف‌سنج جرمی(GC-MS) ، طیف‌سنجی رزونانس مغناطیسی هسته(NMR) ، طیف‌سنجی مادون‌قرمز ( (IRو طیف نورسنجی مرئی - ماورابنفش (UV-Vis) شناسایی شدند.

وی خاطرنشان کرد: در این پایان‌نامه همچنین ویتامین E از دانه‌های درخت برهان استخراج و نانوذرات ویتامین Eاز این گیاه سنتز شد؛ بر اساس تحقیقات انجام‌ شده مشخص شد که نانوذرات سنتز شده خواص آنتی‌اکسیدانی بیشتری نسبت به ویتامین E معمولی دارند. البته این تحقیقات جدید هستند و اثرات دارویی مواد استخراج‌ شده نیاز به بررسی‌های مختلفی دارد.

عضو هیأت‌ علمی گروه شیمی دانشگاه شهید چمران اهواز تصریح کرد: امسال در مقطع کارشناسی ارشد 6 دانشجو در رشته فیتوشیمی دانشگاه پذیرفته شد و احتمالاً از طریق استعدادهای درخشان نیز پذیرش انجام شده است.

به گزارش ایسنا، نوشین خلقتی اولین دانش‌آموخته رشته فیتوشیمی دانشگاه شهید چمران و ورودی بهمن 92 است که از پایان‌نامه‌ خود به راهنمایی دکتر ناهید پوررضا دفاع کرد. همچنین دکتر سعادت رستگارزاده استاد مشاور این پایان‌نامه بود و دکتر رؤیا آزادی و دکتر رؤیا میرزاجانی نیز داوری این پایان‌نامه را انجام دادند. از نتایج این تحقیقات تاکنون 2 مقاله در بیست‌ودومین و بیست‌وسومین سمینار شیمی تجزیه‌ ایران ارائه شده است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
حرکت هماهنگ ساده ( قسمت دوم ) از فیزیک چهارم تجربی
  برای شرکت در کلاس کلیک کنید( چهارم تجربي)
دبیر : شهاب الدین هاشمی