امکان تولید نانوسیالات حاوی نانولوله‌های کربنی توسط محققان

محققانی از دانشگاه هرمزگان امکان به‌کارگیری نانولوله‌های کربنی به‌منظور تولید نانوسیالات با خواص حرارتی بهتر و بهره‌وری بالاتر را مورد بررسی قرار داده‌اند.

امکان تولید نانوسیالات حاوی نانولوله‌های کربنی توسط محققان

محققانی از دانشگاه هرمزگان امکان به‌کارگیری نانولوله‌های کربنی به‌منظور تولید نانوسیالات با خواص حرارتی بهتر و بهره‌وری بالاتر را مورد بررسی قرار داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، مسئله‌ انتقال گرما یکی از مسائل مهم در بسیاری از صنایع و تجهیزات صنعتی است. مبدل‌های حرارتی و سیستم‌های خنک‌کننده مثال‌هایی از تجهیزات انتقال گرما به شمار می‌روند. معمولاً در سیستم‌های انتقال حرارت از سیالات با فاز مایع استفاده می‌شود.

استفاده از حجم وسیعی از سیالات موجب بزرگی ابعاد سیستم‌های مذکور می‌شود. از این‌رو ابداع و به‌کارگیری سیالات اصلاح‌شده می‌تواند راهی مؤثر به‌منظور افزایش بهره‌وری و کاهش ابعاد سیستم‌های انتقال حرارت مورد استفاده در صنایع شود.

یونس بخشان، مجری طرح اظهار داشت: لوله‌ی حرارتی یا لوله‌ گرمایی وسیله‌ای برای انتقال حرارت است که بر مبنای اصول هدایت حرارتی و تغییرات فازی طراحی‌شده و انتقال حرارت بین دو منطقه‌ی سرد و گرم را به بهترین و مهندسی‌شده ترین شکل و با بیشترین بهره‌وری ممکن می‌سازد.

وی افزود: هدف از این مطالعه طراحی یک نانوسیال با بهره‌گیری از نانولوله‌های کربنی بوده است، به‌نحوی‌ که عملکرد حرارتی لوله‌ گرمایی بیش‌ازپیش افزایش یابد.

بخشان عنوان کرد: کاهش هزینه‌ مربوط به تولید سیستم‌های با ابعاد بزرگ‌تر و کاهش آلودگی زیست‌محیطی ناشی مصرف سوخت‌های فسیلی از مزایای عمده‌ استفاده از نتایج این طرح است.

این محقق اظهار داشت: بر اساس محاسبات انجام شده، حضور نانولوله‌های کربنی در سیال پایه موجب می‌شود که مقاومت حرارتی سیال کمتر شده و هدایت حرارتی افزایش پیدا کند. این موضوع افزایش عملکرد حرارتی سیال مورد نظر در حضور نانولوله‌های کربنی را در پی خواهد داشت. 

به گفته‌ بخشان در این پژوهش عملکرد حرارتی لوله‌ی گرمایی استوانه‌ای در حضور سه نوع نانوسیال نانوذرات آلومینا در آب، نانوذرات الماس در آب و نانولوله‌های کربنی در آب مورد بررسی قرار گرفته است.

این تحقیقات حاصل تلاش‌های دکتر یونس بخشان- عضو هیأت علمی دانشگاه هرمزگان- و مهندس احمد حاج حسینی- کارشناس ارشد مهندسی مکانیک از شرکت آب و فاضلاب- است. نتایج این کار در مجله‌ Iranian Journal of Science and Technology Transactions of Mechanical Engineering (جلد ۳۹، شماره‌ی M۲، سال ۲۰۱۵، صفحات ۳۲۵ تا ۳۳۵) به چاپ رسیده است.

فرناز طالبی
پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب