پرورش چند خصلت خوب در کودک

بسیاری از روانشناسان و متخصصین امر تربیت_کودک معتقدند که ساختارهای رفتاری و تربیتی فرزند در سال‎های اولیه تولد شکل می‎گیرد و نهادینه می‎شود

پرورش چند خصلت خوب در کودک

بسیاری از روانشناسان و متخصصین امر تربیت_کودک معتقدند که ساختارهای رفتاری و تربیتی فرزند در سال‎های اولیه تولد شکل می‎گیرد و نهادینه می‎شود. اهمیت دادن به رشد و پرورش کودک در این سال‎ها می‎تواند امنیت رفتاری و اخلاقی آینده آن‎ها را نیز تامین کند زیرا اگر رفتاری در جانِ کسی ماندگار شود، در مقابل طوفان‎های روزگار مقاوم‏تر خواهد بود و احتمال از بین رفتن آن نیز کمتر می‎شود. در اینجا چند آموزش مهم که باید در این سال‌ها مورد توجه قرار بگیرد را بررسی می‎کنیم.

خردورزی

خردورزی یعنی پروریش قوه تفکر و تعقل که باید در فرزندان شکل بگیرد. بیشتر مشکلات انسان ناشی از نداشتن تفکر درست برای حل مشکلات و بررسی مسائل زندگی است. کودک باید از ابتدا یاد بگیرد که فکر کند و با مسائل مختلف به چالش کشیده شود. والدین باید در این راه او را یاری کنند. خواندن کتاب و گفتن داستان که در آخر نتیجه‌گیری توسط فرزند انجام شود یکی از بهترین راه‎هاست. گفتگو با کودک و سوال کردن از او، اجازه دادن برای نظرخواهی، تشویق کردن او در هنگام پرسش و پاسخ، جهت دادن به تفکراتش و ارائه موضوعات فکری به او نیز راه‌کارهای مفیدی در جهت بالا بردن قوه تفکر فرزند است.

خودباوری

عزت_نفس، ارزش و احترامی است که فرد برای خودش قائل می‎شود و خود را با کفایت و موفق می‎داند. این حس از کودکی در فرد شکل می‎گیرد و نقش اساسی در روند رشد و موفقیت او دارد. والدین مهم‎ترین افرادی هستند که می‎توانند به شکل‌گیری این احساس در فرزندانشان کمک کنند. احترام گذاشتن، محبت کردن بدون افراط و تفریط، جدی گرفتن خواسته‎ها و نظرات کودک، تشویق و تحسین، کنترل کردن و راهنمایی غیر مستقیم در هنگام اشتباهات، حمایت کردن و در نهایت ارزش قائل شدن برای شخصیت فرزند می‎تواند عزت نفس را در او رشد دهد و بارور کند.

صبر

صبر و تامل یکی از نیازهای برقراری ارتباط اجتماعی و نیز راهی برای رسیدن به خواسته‌ها و آرزوهاست. آموزش صبر در کودکی باید انجام بگیرد. والدین ابتدا باید خود الگوی خوبی در این زمینه برای فرزندان باشند. منتظر گذاشتن فرزندان برای رسیدن به خواسته‎هایشان، ایستادن در صف خرید و یا دکتر نیز راهکارهایی است که می‎تواند صبر و تحمل را به آن‎ها آموزش دهد.

مطالعه

یکی از برتری‌های افراد نسبت به یکدیگر داشتن اطلاعات کافی و اهل مطالعه و تحقیق بودن است. فردی که از کودکی با کتاب آشنا شده و زندگی کرده است، در جوانی و بزرگسالی نیز این رویه را ادامه خواهد داد. کتاب به دست بودن والدین، تشویق فرزند به کتابخوانی، بردن او به مراکز فرهنگی و کتابخانه‎ها، برقراری دوره‎های کتاب‎خوانی با دوستان هم‎سن و دادن کتاب به عنوان هدیه می‎تواند او را با کتاب دوست و همراه کند.

همت بلند

اگر همت فردی کوتاه باشد و به کم راضی شود، مسلما آینده روشنی نخواهد داشت. فرزند باید از دوران کودکی تشویق و ترغیب شود به بدست آوردن خواسته‎های بزرگ‎اش. والدین باید مراقب ناامیدی و عقب نشینی او باشند و محرکی برای شروع دوباره او شوند. اگر آن‎ها ایمان داشته باشند که فرزندشان در آینده عضو موثری خواهد بود، دوران کودکی‎اش را از دست نخواهند داد.

تعاون و کار جمعی

هیچ کاری بدون حضور افراد دیگر و کمک آنان به ثمر نخواهد رسید. نداشتن روحیه کار جمعی یکی از معضلات موفق نبودن گروه‎ها است. اگر کودک بتواند از همان ابتدا در بازی‎های گروهی شرکت کند و به دنبال جرزنی و کسب موفقیت به تنهایی نباشد، در آینده نیز در کار گروهی موفق خواهد بود. والدین می‎توانند با به راه انداختن بازی‎های دسته‎ جمعی و یا بردن فرزند به مکان‎های بازی عمومی این مهارت را در فرزندانشان پرورش دهند.

پرورش چند خصلت خوب در کودک


پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب