معمای ماهی آوازخوان حل شد

محققان آمریکایی دریافته‌اند که هورمون خواب انسان، کلید حل معمای ماهی‌های آوازخوان است.

به گزارش ایسنا به نقل از ساینس‌دیلی، گونه خاصی از ماهی‌ها موسوم به "سوناتای مهتاب" وجود دارند که در هنگام شب، آوازی شبیه به زمزمه را سر می‌هند و صبحگاه ساکت می‌شوند.

محققان دانشگاه ییل دریافته‌اند که پدیده آوازخوانی این ماهی‌ها با هورمونی مرتبط است که به حفظ خواب انسان کمک می‌کند.

در دهه 1980، ساکنان خانه‌های قایقی با صدای زمزمه عجیبی مانند صدای عبور یک زیردریایی روبرو شدند که ابتدا تصور می شد از تجهیزات نظامی، پمپ‌های فاضلاب یا حتی موجودات عجیب ناشی می‌شود. اما دانشمندان بعدها دریافتند که این صدا در حقیقت آواز شبانه ناوبان‌ماهی‌های نر است که در فصل‌های جفت‌گیری به جذب ماده‌ها می‌پردازند.

این گونه از ماهی تا 38 سانتی‌متر رشد کرده و معمولا رنگ آن‌ها زیتونی است. زیر بدن این ماهی حاوی ردیفی از اندام درخشنده است که ناظران را به یاد یونیفرم دانشجویان نیروی دریایی می‌اندازد، از این رو این ماهی را ناوبان‌ماهی می‌نامند.

محققان با بررسی اینگونه ماهی در آزمایشگاه دریافتند که هورمون ملاتونین و همچنین ساعت درونی بدن آن‌ها باعث می‌شود این گونه تنها در شب شروع به آوازخوانی کرده و در طول روز ساکت بماند.

جزئیات این تحقیق در مجله Current Biology منتشر شده است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

در بین قبولی هایم کدام رشته را انتخاب کنم ؟
تغییر رشته دادن در یک دانشگاه چه ضوابطی دارد؟

باسخ به سوالات شما در زمینه تکمیل ظرفیت ، انتخاب نوع دانشگاه (سراسری ، آزاد ، پردیس ، غیرانتفاعی ) ، انتقالی و مهمان ، رزرو دانشگاه ، کارنامه سبز و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون کد
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب