آخرین شادی یک ستاره

ناسا یک تصویر رنگی از یک سحابی سیاره‌ای موسوم به NGC 2440 را منتشر کرده که تلسکوپ فضایی هابل این سازمان آن را ثبت کرده است.

آخرین شادی یک ستاره

به گزارش ایسنا به نقل از زی‌نیوز، این تصویر به نمایش آخرین شادی رنگین این سحابی پرداخته که در فاصله 4000 سال نوری از زمین در صورت‌فلکی کشتی‌دُم قرار دارد.

این ستاره با منفجر کردن لایه‌های خارجی گاز خود به زندگی‌اش پایان می‌دهد که باعث شده پوششی در اطراف هسته ستاره ایجاد شود. نور فرابنفش منتشر شده از این ستاره در حال مرگ باعث شده تا ماده اطراف آن بدرخشد.

به گفته ناسا،‌ ستاره کوتوله سفید در مرکز این سحابی یکی از داغ‌ترین نمونه‌های شناخته شده بوده و دمای آن بیش از 200 هزار درجه سلسیوس است.

ساختار آشفته این سحابی نشان می‌دهد که ستاره به صورت نامنسجمی جرم خود را به بیرون پرتاب کند. طی هر انفجار،‌ ستاره مذکور به انتشار مواد در جهات گوناگون پرداخته است.

ماده منتشر شده توسط این ستاره بسته به ترکیبات، چگالی و نزدیکی آن به ستاره میزبانش در رنگ‌های مختلفی می‌درخشد. برای مثال، رنگ آبی نمایشگر هلیوم، سبزآبی نشانگر اکسیژن، قرمز نشانگر نیتروژن و هیدروژن است.

تلسکوپ فضایی هابل یک پروژه مشترک بین ناسا و آژانس فضایی اروپاست که در سال 1990 به مدار پرتاب شد. این تلسکوپ که تصاویر خارق‌العاده‌ای را از فضا برای زمین ارسال کرده، درک انسان را از کیهان و همچنین چشم‌انداز انسان از جهان تغییر داده است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب