امکان اندازه گیری آلایندگی زباله سوزها

مدیر کل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست گفت:درحال حاضر دستگاه اندازه گیری آلایندگی زباله سوزها در سازمان موجود است

امکان اندازه گیری آلایندگی زباله سوزها

مدیر کل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست گفت:درحال حاضر دستگاه اندازه گیری آلایندگی زباله سوزها در سازمان موجود است اما راه اندازی آن نیاز به یک سری قطعات دارد که با وجود تحریم ها تهیه آنها بسیار دشوار و شاید غیرممکن است.

شینا انصاری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا درباره پایش زباله سوزها و اهمیت آلاینده های شاخص این سامانه ها افزود: پایش دی اکسین ها و فوران ها به عنوان آلاینده های شاخص زباله سوزها درحال حاضر از اولویت های سازمان است که البته از پیچیدگی های زیادی برخوردار است، هنوز در منطقه خاورمیانه کشوری توانمندی انجام پایش این 2 آلاینده را ندارد.
وی ادامه داد: اکنون دستگاه GC/HR در سازمان وجود دارد که به دلیل شرایط تحریم هنوز راه اندازی نشده است، این دستگاه که دارای دقت و حساسیت زیادی است نیاز به اتاقک ایزوله دارد و درصورت راه اندازی، این پتانسیل در کشور برای اندازه گیری گازهای دی اکسین و فوران فراهم می شود، بنابراین درمورد کارکرد زباله سوزها رعایت استاندارد گازهای شاخص آن یعنی دی اکسین ها و فوران ها الزامی است البته باید مشخصات فنی دستگاه های زباله سوز و دارا بودن استانداردهای به روز را هم در نظر گرفت.

*** 29 اداره کل محیط زیست فلزات سنگین را اندازه گیری می کنند
مدیرکل دفترپایش فراگیر سازمان حفاظت محیظ زیست گفت: 29 اداره کل محیط زیست یعنی بخش عمده استان های کشور مجهز به دستگاه اندازه گیری فلزات سنگین موجود در آب، هوا و خاک هستند.
انصاری درباره آلاینده های شاخص در محیط و اقدامات سازمان محیط زیست برای شناسایی این آلاینده ها اظهار داشت: یکی از آلاینده های مهم در محیط ' فلزات سنگین' است، تجمع فلزات سنگین در آب، هوا و خاک یک معضل مهم زیست محیطی محسوب می شود.
وی ادامه داد: این مواد نه قابلیت تجزیه زیستی دارند و نه می توانند توسط بدن متابولیزه شوند و خاصیت تجمعی در بدن موجودات زنده دارند به همین دلیل شناسایی و اندازه گیری این فلزات به دلیل آثار خطرناک آنها بر سلامت انسان و موجودات زنده بسیار حائز اهمیت است.
وی با بیان اینکه درحال حاضر 29 اداره کل محیط زیست استانی مجهز به دستگاههای لازم برای سنجش فلزات سنگین هستند گفت: دستگاه مرکوری آنالایزر برای سنجش جیوه و دستگاه جذب اتمی و ICP برای اندازه گیری و آنالیز عناصر مختلف از جمله روی، آهن، کروم، کادمیوم، سرب، نیکل، وانادیوم، جیوه، آرسنیک و مس مورد استفاده قرار می گیرد.
انصاری با تاکید بر میزان دقت دستگاه جذب اتمی برای سنجش عناصر در حد ppm وppb (از قسمت در میلیون تا قسمت در بیلیون)، تصریح کرد: نمونه برداری و آنالیز فلزات سنگین موجود در پساب های صنعتی کشاورزی و خانگی، روان آب های سطحی و آب های زیرزمینی، انواع گیاه و خاک و حتی در رسوبات و بافت موجودات دریایی و لجن ها، کمک می کند تا اطلاعات مستند درباره وضعیت بالفعل محیط زیست و به تبع آن انجام اقدامات کنترلی و مدیریتی برای مقابله با منابع نشر آلاینده ها پیش بینی شود.

*** پایش موجب ارتقاء بهداشت محیط می شود
مدیرکل دفتر پایش فراگیر با توجه به اهمیت پایش های محیط زیست برای ارتقای وضعیت بهداشت محیط گفت: آلودگی محیط زیست طیف وسیع و متنوعی از عرصه های زیست محیطی را در برمی گیرد که شامل آب، خاک، هوا، صدا، امواج و غیره است که در دو دسته کلی منابع محیطی آب و هوای محیط و منابع نشر آلاینده شامل منابع ثابت آلودگی هوا یا خروجی دودکش واحدهای صنعتی و خدماتی و خروجی پساب و فاضلاب کارخانجات به محیط مطرح هستند به همین نسبت دستگاه های سنجش نیز از تنوع گسترده ای به لحاظ کاربرد، مشخصات فنی، اصول و مبانی اندازه گیری و حفظ و نگهداری برخوردارند.
انصاری یکی از محورهای مهم در موضوع بهداشت محیط را آلودگی های ناشی از صنایع و عوارض و تبعات آن بر محیط برشمرد و افزود: در دهه های گذشته قبل از آنکه توجه به محیط زیست جایگاه خود را پیدا کند، صنایع زیادی در کشور تاسیس شدند که بی توجهی به محیط زیست از مشخصات بارز آنها بود به همین دلیل سالها است که صدمات قابل توجهی به محیط زیست وارد کرده اند.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب