نخستین کریدور فناوری اطلاعات تا ۵ سال آینده راه‌اندازی می‌شود

معاون نوآوری و فناوری وزیر ارتباطات گفت: نخستین کریدور فناوری اطلاعات ایران تا پنج سال آینده به بهره‌برداری کامل می‌رسد.

نخستین کریدور فناوری اطلاعات تا ۵ سال آینده راه‌اندازی می‌شود

معاون نوآوری و فناوری وزیر ارتباطات گفت: نخستین کریدور فناوری اطلاعات ایران تا پنج سال آینده به بهره‌برداری کامل می‌رسد.

به گزارش ویاتک، به نقل از خبرگزاری مهر، امیرحسین دوایی تکمیل و بهره‌برداری از نخستین کریدور فناوری ارتباطات و فناوری اطلاعات را در راستای اقتصاد مقاومتی برشمرد و گفت: در همین حال طرح مطالعاتی سرمایه‌گذاری بین‌المللی در بخش تولید، در منطقه ویژه اقتصادی پیام، متعلق به وزارت ارتباطات، در شرف عقد قرارداد است. وی از انتخاب مشاور داخلی برای ارائه طرح مطالعاتی خبر داد و گفت: طرح مطالعاتی با همکاری مسئولان منطقه ویژه پیام و سایر ذینفعان، با هدف جلب سرمایه بین‌المللی ارائه خواهد شد. همچنین جلسه کارگاهی با حضور تیم مشاوره‌ای از سنگاپور برگزار شده است.

دوایی با اشاره به ۲ فاز تعریف‌شده در پروژه منطقه ویژه پیام، خاطرنشان کرد: در فاز نخست، این منطقه محل استقرار شرکت‌های بین‌المللی تولیدکننده در حوزه ICT خواهد شد که بیشتر تمرکز هم بر تولید محصولات سبز و دانش‌بنیان است که علاوه بر مصرف داخلی به خارج از کشور هم صادر شود. فاز دوم نیز ایجاد شهر ICT با زیرساخت‌های شهری مبتنی بر تکنولوژی دیجیتال است.

معاون نوآوری و فناوری وزیر ارتباطات همچنین از علاقه‌مندی نسبت به سرمایه‌گذاری بین‌المللی در این پروژه خبر داد و گفت: به‌عنوان یک برنامه درازمدت، در فاز نخست به دنبال ایجاد درگاه جذب سرمایه‌گذاری بین‌المللی برای تولید کالا، خدمات و سرویس‌های دانش‌بنیان مبتنی بر ICT در منطقه ویژه پیام هستیم. وی در خصوص دیگر بخش‌های این کریدور به پارک فناوری ICT اشاره کرد و افزود: عملیات عمرانی و توسعه زیرساخت‌های این پارک واقع در سایت امام سجاد جاده کرج، با مدیریت پژوهشگاه ICT آغاز و مرحله اول آن هم به خوبی پیش رفته است.

معاون وزیر ارتباطات اظهار داشت: به‌منظور ایجاد زیرساخت‌های فیزیکی و تجهیزاتی پارک، قرارداد طراحی مفهومی پارک از نظر مأموریت، برنامه و ساختارهای موردنیاز و نیز مطالعه بر روی تجهیزات برتری بخش در حال پیگیری است. پس از تکمیل زیرساخت اصلی و استقرار تجهیزات برتری بخش، پارک تبدیل به پارک فناوری با رویکرد دانش‌بنیان متصل به بازار خواهد شد و قادر است با استقرار شرکت‌های مناسب ضمن تولید ارزش اقتصادی، در سطح جهانی نیز اعتبار کسب کند.

وی هدف این پروژه را تولید نرم افرازهای کاربردی مفید و در تراز بین‌المللی در حوزه‌های مختلفی همچون اینترنت اشیا، انیمیشن و بازی رایانه‌ای پیشرفته برشمرد و گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در این پارک می‌توانند، با بهره‌گیری از امکانات و زیرساخت ایجاد شده در حوزه نرم‌افزار، خدمات و سرویس، محصول تولید و به بازار داخلی و حتی بین‌المللی عرضه کنند و به‌این‌ترتیب شاهد شکل‌گیری گردش اقتصادی خوبی در آن باشیم.

دوایی حضور مراکز تحقیقاتی، دانشگاهی و بانک‌ها از جمله پست بانک را با رویکرد سرمایه‌گذاری تخصصی در آنجا لازم برشمرد و افزود: دانشکده پست و مخابرات هم می‌تواند محمل مهارت‌آموزی به فارغ‌التحصیلان دانشگاهی باشد تا در نهایت شاهد ایجاد یک اکوسیستم در آنجا باشیم. هرچند اکوسیستم اصلی در کریدور ساخته می‌شود که پارک بخشی از آن است. وی اظهار امیدواری کرد: با ادامه روند پیشرفت پروژه‌ها نهایتاً تا پایان سال جاری یا ابتدای سال بعد، مرحله اول پارک ICT راه‌اندازی شود.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب