دلفین‌ها بیش از دیگر انواع حیوانات کار گروهی انجام می‌دهند

دانشمندان آمریکایی دریافتند دلفین‌ها بیش از دیگر انواع حیوانات تمایل به انجام کارهای گروهی دارند

دلفین‌ها بیش از دیگر انواع حیوانات کار گروهی انجام می‌دهند

تا به حال فکر کرده‌اید که حیوانات چگونه کار گروهی انجام می‌دهند؟ دانشمندان می‌گویند صرف اینکه دو گونه مشابه از یک حیوان در کنار هم باشند به معنی آن نیست که کار گروهی انجام دهند.

مطالعات انجام شده روی میمون‌ها و شامپانزه‌ها ثابت کرد پستانداران بیش از دیگر انواع جانوران با یکدیگر کار گروهی و مشترک انجام می‌دهند. بابون‌ها هنگام انجام کار گروهی با لب‌های خود صدای خاص تولید می‌کنند و شیرهای دریایی در چنین شرایطی باله‌های خود را تکان می‌دهند.

ولی محققان در آخرین بررسی‌های خود متوجه شدند که دلفین‌ها بیش از دیگر انواع حیوانات در کارهای گروهی مشارکت دارند. دلفین‌ها معمولا برای شکار بیشترین همکاری را انجام می‌دهند. آنها برای به دام انداختن طعمه منطقه مورد نظر خود را محاصره می‌کنند و برای ترساندن ماهی‌ها دم خود را محکم به سطح آب می‌کوبند تا دیگر دلفین‌ها را نیز جمع کنند.

محققان دانشگاه میسیسیپی در یک مطالعه جدید برای نخستین بار متوجه شدند که دلفین‌ها چگونه با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند تا کار گروهی را بهتر انجام دهند. برای انجام مطالعه جدید محققان آمریکایی در یک دریاچه کوچک شش گونه دلفینی که زیستگاه آنها اقیانوس اطلس بود را رها کردند که سه مورد از آنها مذکور و سه مورد دیگر مونث بودند.

در این آزمایش لوله‌های مجهز به حسگر که ماهی داخل آنها کار گذاشته شده بود، داخل دریاچه رها شد. این آزمایش 24 بار متوالی تکرار شد و در هر بار تصاویر ویدیویی و صدایی که دلفین‌ها تولید می‌کردند ضبط شد. کارشناسان در پایان دریافتند در 20 درصد موارد دو دلفین با یکدیگر همکاری کردند تا بتوانند این لوله‌ها را شکار کنند و ماهی‌های داخل آن را بیرون آورند.

منبع :