اول مهر (نویسندگان نوجوان)

مبینا وطن‌خواه از بندرعباس این مقاله را درباره‌ی اول مهر و آغاز سال تحصیلی نوشته است.

اول مهر (نویسندگان نوجوان)

 مبینا وطن‌خواه از بندرعباس این مقاله را درباره‌ی اول مهر و آغاز سال تحصیلی نوشته است.

یادداشت‌های خود را به آدرس azmoon.mag@gmail.com بفرستید.بچه که بودم مادربزرگم همیشه می‌گفت: «مهر که می‌آید احساس می‌کنم بهار دوباره آمده است.» آن موقع‌ها معنی این جمله را نمی‌فهمیدم اما بعدها که بزرگ‌تر شدم تازه فهمیدم که منظور مادربزرگ چه بوده است. راستش حالا بعد از 8 سال برای اولین بار امروز به این فکر افتادم که چیزی تا پایان مدرسه نمانده است. با یک حساب سرانگشتی 4 سال. آری! شاید بگویید چهار سال زمان زیادی است. من بعد از 8 سال تنها چیزی که می‌توانم بگویم این است که دلم برای مدرسه تنگ می‌شود. برای همه چیز آن؛ از حیاطش گرفته تا کاشی‌هایش؛ از تخته گرفته تا پرده‌هایش.

اکنون که به تمام آن 8 سال نگاه می‌کنم حسرت می‌خورم که چرا قدر هیچ کدام از این سال‌ها را ندانستم. از حالا غم مرا برداشته است؛ غم این‌که بعد از پایان مدرسه چگونه باید زندگی کنم؟ حالا دیگر هیچ هدفی برای 7 صبح بیدار شدن ندارم. حالا دیگر هیچ بهانه‌ای برای گله کردن ندارم و حالا هیچ بهانه‌ای برای به مدرسه رفتن ندارم. حالا که فکر می‌کنم بیش‌تر از همه دلم برای حیاط مدرسه تنگ می‌شود. می‌دانید چرا؟ من در این حیاط بزرگ شده‌ام، رشد کرده‌ام. من در این حیاط هزاران بار افتاده‌ام و برای هزارمین بار از جایم بلند شده‌ام. من در این حیاط آن‌قدر دویده‌ام که نفسی برایم نمانده است. من در این حیاط به اندازه‌ی تمام سال‌های عمرم بازی کرده‌ام.

دلم برای تک تک بچه‌هایی که روی این صندلی‌ها نشسته‌اند تنگ می‌شود. برایم فرقی نمی‌کند؛ من همه‌‌شان را دوست دارم و یقین دارم که دلم برای تک تکشان تنگ خواهد شد.

نگرانم که بدون اینکه حتی متوجه شویم این فصل از زندگی‌مان تمام شود. رئیس دانشگاه هاروارد می‌گوید: «درد تحصیل لحظه‌ا‌ی است و تمام می‌شود، اما بی‌توجهی به تحصیل دردی است که تا پایان عمر استمرار می‌یابد.»

کسی که تلخی تعلم را ساعتی تحمل نکند، پستی جهل را تا آخر عمرش خواهد چشید. بیایید ما از آن گروه نباشیم. به مدرسه بروید، نه با پا بلکه با قلبتان. کلمه به کلمه‌ی درس‌ها را طوری یاد بگیرید که یک جنگجو برای زنده ماندن فنون رزمی را یاد می‌گیرد. یادتان باشد که به صورت هم‌کلاسی‌ها به دقت خیره شوید و جزئیات صورتشان را به خاطر بسپارید. به نیمکت‌ها و اتاق‌ها و تخته‌ها به دقت نگاه کنید. سال‌ها بعد دلتنگ می‌شوید. بدترین حالت دلتنگی همین خواهد بود؛ دلتنگ چیزی باشی که تنها خاطره‌ای مبهم از آن داشته باشی. برای‌تان بهترین‌ها را آرزو می‌کنم.

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب