کنکور انسانی روی میز تشریح (2)

اهمیت و بودجه‌بندی درس‌های جغرافی

کنکور انسانی روی میز تشریح (2)

اهمیت و بودجه‌بندی درس‌های جغرافی

در مقاله‌ی قبلی با مطرح کردن این پرسش که چرا درس‌های تاریخ و جغرافی در برنامه‌ی راهبردی تابستان وجود نداشتند در رابطه با بودجه‌بندی مباحث تاریخ در کنکور به تفصیل توضیح دادیم و در این مقاله به تأثیر درس‌های جغرافی در کنکور می‌پردازیم.

درس‌های جغرافی شامل جغرافی ۱، جغرافی ۲ و جغرافی سال چهارم است که مجموعاً ۱۵ تست کنکور سراسری را به خود اختصاص داده‌اند. همان گونه که می‌دانید در رشته‌ی انسانی، گستردگی مباحث در کتاب‌های جغرافی بسیار زیاد است و دانش‌آموزان با مشاهده‌ی این حجم مطالب، تصور می‌کنند بودجه‌بندی درس‌های جغرافی در کنکور بالا و تأثیر آن در رتبه زیاد است؛ در صورتی که کتاب‌های جغرافی نه‌تنها در مباحث خود، بودجه‌بندی اندکی دارند بلکه برای قبولی دانش‌آموز در رشته‌های کاربردی علوم انسانی نیز نقش چندانی ندارند.

درس‌های تاریخ و جغرافی در کنکور سراسری برای قبولی در رشته‌های زیرگروه ۱،۲،۳و۵ ضریب یک دارند؛ یعنی چیزی معادل تأثیر صفر درصدی و تنها در رشته‌های زیرگروه ۴ یعنی رشته‌ها و گرایش‌های علوم سیاسی، ضریب ۳ دارند.

موضوعی که درباره‌ی درس‌های تاریخ و جغرافی گفته شد، معرف تأثیر پایین این درس‌ها در کنکور سراسری است؛ اما بیایید این تأثیر را در تک تک درس‌های جغرافی بررسی کنیم تا بدانیم از بین حجم گسترده‌ی مباحث جغرافی، کدام مباحث بودجه‌بندی بیش‌تری را به خود اختصاص می‌دهد.

جغرافیا (۱):

از مبحث جغرافیا، جغرافی‌دانان و توسعه‌ی پایدار در کنکور سراسری هشت سال اخیر، هر سال 1 تست وجود داشته است و بدین ترتیب این مبحث بالاترین بودجه‌بندی مبحثی کتاب جغرافیا ۱ در کنکور سراسری را به خود اختصاص داده است. پس از آن، مبحث نگاهی به جغرافیای طبیعی ایران با بیش از ۵ تست در کنکور هشت سال اخیر، بالاترین بودجه‌بندی را دارد.

جغرافیا (2):

از کتاب جغرافیا ۲ مبحث سکونت‌گاه‌های شهری و روستایی با 8 سؤال در کنکور سراسری هشت سال اخیر بیش‌ترین بودجه‌بندی را در این درس دارد و دیگر درس‌ها، بودجه‌بندی قابل توجهی ندارند.

جغرافیای سال چهارم:

مبحث سنجش از دور، بیش‌ترین بودجه‌بندی را در بین دیگر مباحث این کتاب دارد که البته این مبحث نسبت به دیگر مباحث جغرافی دشواری‌ها و پیچیدگی‌های بیش‌تری دارد.

در کل می‌توان گفت جغرافیای ۲ و سال چهارم به نسبت جغرافیای ۱، بودجه‌بندی بیش‌تری در کنکور سراسری دارند. البته توصیه می‌شوید برای مطالعه و برنامه‌ریزی هدفمند، بودجه‌بندی تک تک مباحث را در نظر داشته باشید.

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب