سخت اما دلچسب

هر چه عمیق و باحوصله درس بخوانید و پس از مطالعه، تمرین حل کنید و تلاش کنید، به همان اندازه مطالب در ذهنتان عمیق‌تر خواهد شد و ماندگاری بیش‌تری خواهد داشت.

سخت اما دلچسب

یکی از ویژگی‌های مغز و ذهن، حافظه‌ی بلندمدت است. برخی دانش‌آموزان کتاب درسی را می‌خوانند و همین که مطالب را آموختند به سراغ تست می‌روند و پس از آن‌که توانستند چند تست را به‌درستی پاسخ دهند تصور می‌گویند آن را به‌خوبی یاد گرفته‌اند؛ اما این دانش‌آموزان پس از چند روز در امتحان نمره‌ی کمی از این درس می‌گیرند.

نکته‌ی اول: فهمیدن صرف، برای امتحان دادن و کسب نتیجه‌ی خوب کافی نیست. هر چه در خواندن و حل تمرین عجله کنید به همان اندازه میزان فراموشی مطالب بیش‌تر خواهد شد. حافظه‌ی کوتاه‌مدت در امتحانات کارایی ندارد. بهتر است از حافظه‌ی بلندمدت خود بهره ببرید. انتقال مطالب خوانده‌شده به حافظه‌ی بلندمدت کمی دشوار است اما نتیجه‌اش بهتر است.

هر چه عمیق و باحوصله درس بخوانید و پس از مطالعه، تمرین حل کنید و تلاش کنید، به همان اندازه مطالب در ذهنتان عمیق‌تر خواهد شد و ماندگاری بیش‌تری خواهد داشت.

بعد از مطالعه‌ی دقیق و عمیق می‌توانید با حل چند تمرین تشریحی یا تستی به میزان تسلط و اشکالات خود پی ببرید و نسبت به نیازتان برای دومین بار یا سومین بار اقدام به مطالعه و حل تمرین کنید. می‌توانید از کتاب آبی یا پرتکرار  یا... برای تمرین استفاده کنید. به هر حال روش خودتان را پیدا کنید و هیچ گاه به یک بار مطالعه و حل چند تمرین اکتفا نکنید. اگر بتوانید مطالب درسی را به حافظه‌ی بلندمدت انتقال دهید در امتحانات مدرسه به‌‌ویژه آزمون‌های کانون عملکرد بهتری خواهید داشت و نگران فراموش کردن مبحث یا مطلبی نخواهید بود.

آرمین گلچین، رتبه‌ی 7 تجربی کنکور 95 می‌گوید: «حتی بعد از کنکور هم کاملاً می‌دانم در هر یک از صفحات کتاب زیست چه مطلبی وجود دارد.»

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب