استراتژی‌ها و نکاتی برای سلامت فکری

کسانی که سلامت احساسی دارند، کنترل احساسات و رفتارهای‌شان را در دست دارند.

استراتژی‌ها و نکاتی برای سلامت فکری

کسانی که سلامت احساسی دارند، کنترل احساسات و رفتارهای‌شان را در دست دارند. آن‌ها می‌توانند با مشکلات اجتناب‌ناپذیر زندگی کنار آمده، روابطی مستحکم برقرار کنند و زندگی‌ پرحاصل و موفق داشته باشند. وقتی اتفاقات بد روی می‌دهد، آن‌ها می‌توانند انعطاف‌پذیر باشند و از پس آن برآیند.

متأسفانه افراد زیادی به سلامت فکری و احساسی خود توجه نمی‌کنند. فقط زمانی یاد آن می‌افتند که دچار مشکل می‌شوند. به همان اندازه که حفظ سلامت جسم نیازمند تلاش است، در مورد سلامت فکری و احساسی نیز همین طور است. هر چه زمان و انرژی بیش‌تری برای سلامت احساسی‌تان صرف کنید، قوی‌تر خواهد شد. خوشبختانه کارهای زیادی است که می‌توانید برای تقویت سلامت فکری، ایجاد قابلیت انعطاف و لذت بردن بیش‌تر از زندگی انجام دهید.

سلامت فکری یا سلامت احساسی چیست؟

سلامت فکری یا احساسی به وضعیت عمومی روانی شما برمی‌گردد که شامل طرز فکر شما در مورد خودتان، کیفیت روابط و توانایی شما در کنترل احساسات و کنار آمدن با مشکلات‌تان می‌شود.

سلامت فکری فقط این نیست که مشکلی برای سلامت فکری‌تان پیش نیاید. سلامت فکری و احساسی به وجود ویژگی‌ها و خصوصیات مثبت مربوط می‌شود. احساس بد نداشتن به معنای داشتن احساس خوب نیست. با این‌که بعضی‌ها ممکن است احساسات منفی نداشته باشند، اما باید کارهایی انجام دهند تا باعث شود برای دست یافتن به سلامت فکری و احساسی، احساس مثبت پیدا کنند.

کسانی که از نظر احساسی و فکری سلامت هستند، ویژگی‌های زیر را دارند:

- حس رضایت

- میل به زندگی کردن و توانایی خندیدن و تفریح کردن

- توانایی کنار آمدن با استرس و عبور از سختی‌ها

- حس معنا و هدف، هم در فعالیت‌ها و هم در روابط

- قابلیت انعطاف برای یادگیری چیزهای جدید و کنار آمدن با تغییرات

- توازن و تعادل بین کار و تفریح، استراحت و فعالیت و از این قبیل

- توانایی ساختن و حفظ روابط معنادار

- اعتمادبه‌‌نفس بالا

این ویژگی‌های فکری و احساسی به شما این امکان را می‌دهد که از طریق فعالیت‌های معنادار و پرحاصل و روابط قوی، تا بالاترین حد زندگی کنید. این ویژگی‌های مثبت در کنار آمدن با مشکلات و استرس‌های زندگی هم به شما کمک می‌کند.

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب