خورشید تنها منبع نور زمین نیست

دانشمندان می‌گویند که یک میلیاردم درصد اشعه‌های دریافتی که منجر به تغییر رنگ رنگ‌دانه‌های پوست می‌شود از منابعی غیر از خورشید به ما می‌رسند.

خورشید تنها منبع نور زمین نیست

دانشمندان می‌گویند که یک میلیاردم درصد اشعه‌های دریافتی که منجر به تغییر رنگ رنگ‌دانه‌های پوست می‌شود از منابعی غیر از خورشید به ما می‌رسند. پس اگر فکر می‌کنید که آفتاب به تنهایی مسئول برنزه شدن پوست بدن در تابستان است، اندکی اشتباه می‌کنید!

به گزارش گروه علم و فناوری آنا به نقل از نیوساینتیست، این منابع شامل اشعه‌های ماورای بنفشی است که از ستاره‌ها و حتی کهکشان‌های دیگر سفر کرده‌اند تا به پوست ما برسند. حتی فوتون‌های باقی‌مانده از انفجار مه بانگ (بیگ بنگ) هم در بین این اشعه‌ها یافت می‌شوند و تقریبا یک هزارم درصد این نور را شامل می‌شوند.

سیمون درایور و یک تیم تحقیقاتی در دانشگاه استرالیای غربی در کراولی، نور پس زمینه کهکشانی (extragalactic background light) رصد می‌کنند که به اختصار EBL نامیده می‌شود.

با استفاده از داده‌هایی که از تلسکوپ‌های مختلف به دست آمده است، درایور و تیمش تعداد فوتون‌های نورهای ماورا قرمز و مادون بنفشی را که به زمین می‌رسد اندازه گرفتند. بر اساس یافته‌های این گروه، منشاء فوتون‌هایی که در یک روز آفتابی به پوست ما می‌رسند، به شرح زیر است:

مسقتیم از نور خورشید: تقریبا ۷۷ درصد

انعکاس نور از آسمان: تقریبا ۲۳ درصد

فوتون‌های باقی‌‌مانده از انفجار مه بانگ: تقریبا 0/001 درصد

فوتون‌های رسیده از ستاره‌ها و کهکشان‌های دیگر: تقریبا 0/000000001 درصد

به عبارت دیگر 99/999 درصد از نور از خورشید و بقیه از سایر ستاره‌ها و دیگر کهکشان‌ها و مه‌بانگ است.

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب