چگونه حس امنیت، ترس در کودک را کاهش می‌دهد؟

هنگامی که کودک از موضوعی می‌ترسد، والدین باید به او احساس آرامش و امنیت دهند.

امین حق وردی روان شناس و مشاور در گفتگو با خبرنگار حوزه جوانان و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، بیان کرد: ترس کودک، امری طبیعی است که والدین با آگاهی نسبت به این رفتار می توانند تا حد زیادی آن را رفع کنند و هرگز نباید موضوع ترس را در آنان بی اهمیت دانست، زیرا در این صورت فرد در آینده با مشکلات بزرگ تری روبه رو خواهد شد.

وی افزود: والدین باید بدانند چیزی که باعث ترس کودک شده، شاید از نظر پدر و مادر غیر منطقی و غیر عاقلانه به نظر برسد، اما برای آن ها موضوعی کاملا واقعی و جدی به حساب می آید و باید با او احساس همدلی و همدردی کنید.

حق وردی تصریح کرد: هنگام ترسیدن کودک نباید به او بخندیم و این امر را وسیله ای برای خنده اطرافیان قرار ندهیم، زیرا نشانه بی توجهی شما به این امر است که باعث بروز آسیب های روانی برای کودک می شود، پس باید به فرزند خود ثابت کنید که احساساتش را درک و دلگرمی برای وی هستید.

این روان شناس گفت: اگر کودکتان به طور مثال از حیوانی مانند سگ می ترسد به جای گفتن اینکه دلیلی برای ترسیدن وجود ندارد، به او بگویید؛ می فهمم که از این حیوان ترسیده ای، اما من در کنارت هستم و باهم از کنار آن عبور می کنیم.

منبع :