نوروز 96

نقش اعتماد به نفس بر کیفیت زندگی کودک

اعتماد به نفس نقش بسزایی بر کیفیت زندگی، بهبود رشد شخصیتی و عملکرد افراد دارد.

امیر لطفی حقیقت روان شناس در گفتگو با خبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با بیان اینکه اعتماد به نفس نقش بسزایی بر کیفیت زندگی، بهبود رشد شخصیتی و عملکرد فرد دارد، گفت: اعتماد به نفس از بعد رفتاری خودباوری فرد نسبت به خویش است که قابلیت و توانایی انجام دادن امور در هر سطحی را دارد.

وی با بیان اینکه اعتماد به نفس از بعد عاطفی نشانگر تسلط بر کنترل احساسات و عواطف است، اظهار داشت: افرادی که از اعتماد به نفس بالایی برخوردارند هنگام مقابله با مشکلات، آسیب ها و رنج ها کنترل هیجانات و احساسات برایشان راحت تر است و به دنبال حل مسئله هستند. این اشخاص خودآگاهی خود را افزایش می دهند و براساس این چارچوب، به بازسازی خود می پردازند.

این پژوهشگر علوم رفتاری با اشاره به تکنیک های افزایش اعتماد به نفس، گفت: فرد باید نظام باورش را تقویت کند و به این حس برسد که انسان بی همتایی است. الگوپذیری های مناسب داشته باشد و تا حد امکان نسبت به خود واقع گرا و مثبت اندیش باشد. از بعد انسانی و اخلاقی روابط خود با اطرافیان را  تقویت کند و برای خود و دیگران ارزش قایل شود.

وی در پایان تصریح کرد: توصیه می شود فردی که به دنبال افزایش اعتماد به نفس است باید با مشاور و متخصص در ارتباط باشد و مشاوره آموزشی را پیش بگیرد.

منبع :

حرکت نوسانی از فیزیک چهارم تجربی
  برای شرکت در کلاس کلیک کنید( چهارم تجربی)
دبیر : حمیدرضا بروشکی