9 ماده غذایی با خواص آنتی بیوتیکی طبیعی

استفاده از آنتی بیوتیک‌ها طی سالهای اخیر نه تنها در انسان‌ها بلکه در حیوانات رشد روزافزونی داشته و منجر به مقاومت آنتی بیوتیکی و به دنبال آن ضعف سیستم ایمنی بدن شده است.

9 ماده غذایی با خواص آنتی بیوتیکی طبیعی

استفاده از آنتی بیوتیک ها طی سالهای اخیر نه تنها در انسان ها بلکه در حیوانات رشد روزافزونی داشته و منجر به مقاومت آنتی بیوتیکی و به دنبال آن ضعف سیستم ایمنی بدن شده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از آوای سلامت ،این در حالی است که بسیاری از گیاهان و مواد غذایی در دسترس ما، خواص آنتی بیوتیکی بدون عوارض جانبی برای مبارزه با بیماری ها دارند.

سیر: این گیاه شامل بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی برای عاری نگه داشتن بدن از بیمار یها است. سیر در واقع شامل ترکیبی به نام آلیسین است که همان خواص پنی سیلین را دارد. علاوه بر این، سیر میزان سولفور بالایی دارد. سولفور می‌ تواند واکنش‌ های شیمیایی آنزیم‌ هایی را که برای حیات باکتری‌ ها لازم است، مختل کند.

کلم: یک فنجان و نیم کلم و مصرف آن در روز علاوه بر این که ویتامین ث بدن را به طور کامل تامین خواهد کرد، راه بسیار خوبی برای مبارزه با عفونت ها و بیماری ها است.

سرکه سیب: سرکه سیب علاوه بر این که برای مبارزه با فشار خون بالا و پوکی استخوان مفید است، ضد میکروب موثری برای نابودی عفونت ‌های مجرای شنوایی نیز محسوب می ‌شود. بر اساس نتایج پژوهشی که در سال 1998 در آفریقای جنوبی انجام گرفت، اسید استیک موجود در سرکه سیب یک ضد باکتری قوی است که به ویژه روی باکتری استافیلوکوکوس( عامل گوش درد) موثر عمل می ‌کند.

عسل: برای جلوگیری از عفونت و درمان زخم همیشه به طور سنتی استفاده می شده است. مصرف عسل سیستم ایمنی بدن را بهبود می بخشد و راه مفیدی برای خلاص شدن از شر سموم و بهبود عملکرد کبد است. یافته‌ های مرکز پزشکی امارات متحده عربی نشان ‌داد که فعالیت میکروبی عوامل بیماری ‌زایی نظیر ای ‌کولای‌ (‌عامل مسمومیت غذایی و اسهال‌)، باکتری گرم منفی سودوموناس آئروژینوزا ‌(‌عامل عفونت مجاری ادرار، سیستم تنفسی، التهاب، آماس پوست، عفونت بافت‌های نرم، استخوان، مفاصل، معده و روده) و هموفیلوس آنفلوآنزا‌ (‌عامل عفونت خونی، سینه پهلو، عفونت گوش، سینوزیت و مننژیت‌) در حین مصرف عسل به شدت کاهش پیدا می‌ کند.

غذاهای تخمیر: احتمالا شنیده اید که پزشکان توصیه می کنند آنتی بیوتیک ها و پروبیوتیک ها بهتر است با هم مصرف شوند. اینطور ثابت شده که غذاهای تخمیر شده بخصوص سبزیجات غنی از پروبیوتیک موثرتر از مکمل ها و کپسول ها عمل می کنند. برگ نعناع، برگ زیتون و کلم ترش خاصیت پروبیوتیکی دارند.

روغن نارگیل: این روغن با خواص ضد قارچ و ضد میکروبی شناخته شده است و برای تقویت سیستم ایمنی بدن، کاهش کلسترول، بهبود عملکرد مغز و تعادل قند خون بسیار مفید است.

عصاره دانه گریپ فروت: عصاره‌ دانه‌ های گریپ‌ فروت، آنتی بیوتیکی طبیعی، ضد ویروس، ضد قارچ و ضد انگل موثری محسوب می‌ شود. این عصاره با ریشه‌ 800 باکتری و ویروس و 100 نوع قارچ و انگل‌ های دیگر مبارزه می‌ کند و در درمان کاندیدازیس (قارچ عامل نفخ، خستگی، میگرن و درد مفاصل) موثر عمل می ‌کند؛ آنهم به خاطر این که دانه ‌های گریپ ‌فروت سرشار از بیوفلاونوئیدها است.

روغن آویشن: تحقیقات نشان داده این روغن که از برگ‌ و گل گیاه آویشن وحشی گرفته می‌ شود، برای درمان ورم مخاط روده بزرگ فوق ‌العاده موثر است. این روغن یکی از اصلی ‌ترین اجزای رژیم‌ های غذایی مدیترانه‌ ای محسوب می‌ شود.

زغال اخته: قرن ‌ها است که از این گیاه برای درمان عفونت‌ های دستگاه ادراری استفاده می‌ شود. آب زغال اخته چسبندگی باکتری ‌ها را به مخاط دستگاه ادراری به ویژه در زنانی که از بیماری‌ های عفونی مزمن رنج می ‌برند کاهش می ‌دهد. یک پژوهش کانادایی که در سال 2002 روی 150 زن انجام گرفت نشان می ‌دهد که با استفاده از این گیاه پس از گذشت یک سال بیماری‌ های عفونی به میزان قابل توجهی کاهش می ‌یابد.


منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
خرید کتاب