کنکور انسانی روی میز تشریح

همه‌ی دانش‌آموزان چهارم انسانی می‌دانند درس‌های تاریخ و جغرافیا کاملاً حفظی هستند و نسبت به درس‌های دیگر حجم بالا، پیچیدگی‌ها و حفظیات بیش‌تری دارند.

کنکور انسانی روی میز تشریح

اهمیت و بودجه‌بندی درس‌های تاریخ

چرا درس‌های تاریخ و جغرافیا در برنامه‌ی راهبردی تابستان وجود نداشتند؟ این یکی از نخستین ابهاماتی است که دانش‌آموزان سال چهارم انسانی با آن مواجه می‌شوند و به طور قطع این سؤال را از پشتیبان خود می‌پرسند. اگر پاسخ درستی به این سؤال داده نشود، سبب گمراهی دانش‌آموز در برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری و عدم اعتماد او به برنامه‌ی راهبردی می‌شود.

اگر در تابستان با اعتماد به برنامه‌ی راهبردی به سراغ درس‌های تاریخ و جغرافیا نرفتید و تمام وقت خود را صرف مطالعه‌ی درس‌های موجود در برنامه‌ی راهبردی کرده‌اید، این اطمینان را به شما می‌دهم که برگ برنده را در دست دارید.

همه‌ی دانش‌آموزان چهارم انسانی می‌دانند درس‌های تاریخ و جغرافیا کاملاً حفظی هستند و نسبت به درس‌های دیگر حجم بالا، پیچیدگی‌ها و حفظیات بیش‌تری دارند؛ غافل از این‌که تمام درس‌های تاریخ و جغرافیا برخلاف ظاهر سخت و خشن خود در نتیجه‌ی کنکور، نقش چندانی را ایفا نمی‌کنند؛ به نحوی که درس‌های تاریخ ایران و جهان ۱، تاریخ ایران و جهان ۲ و تاریخ‌شناسی در کنکور سراسری تنها ۱۵ سؤال را به خود اختصاص داده‌اند؛ یعنی با وجود حجم گسترده‌ی مطالب و حفظیات دشوار آن‌ها به طور میانگین از هر کدام از این کتاب‌ها ۵ سؤال در کنکور می‌آید که این تعداد در برابر حجم بالای کتاب‌های تاریخ رشته‌ی انسانی قطره‌ای است در برابر دریا؛ اما اجازه دهید درس‌های تاریخ را به تفکیک و کمی دقیق‌تر بررسی کنیم:

◀ تاریخ‌شناسی سال چهارم انسانی و مباحث تست‌خیز در کنکور سراسری هشت سال اخیر:

مبحث هنر و تاریخ در بین دیگر مباحث این کتاب از اهمیت بیش‌تری برخوردار است؛ زیرا در هشت سال اخیر بیش‌ترین تعداد تست یعنی 6 تست را به خود اختصاص داده است؛ چیزی معادل یک‌دوم تست در هر سال یعنی کم‌تر از یک تست در هر سال. از این کتاب مبحث ادبیات و تاریخ با 5 تست و مبحث زمان و اهمیت آن در تاریخ با 4 تست به ترتیب رتبه‌ی دوم و سوم مباحث تست‌خیز کتاب تاریخ‌شناسی سال چهارم انسانی را دارند.

◀ تاریخ ایران و جهان 2:

از این کتاب، مباحثی که در کنکورهای سراسری هشت سال اخیر بیش از دیگر مباحث خودنمایی می‌کنند به ترتیب شامل تحولات سیاسی آمریکا و اروپا، اوضاع سیاسی و اداری ایران در عصر قاجار و انقلاب اسلامی ایران است. جالب است بدانید اگرچه از کتاب تاریخ ایران و جهان ۲ این مباحث اهمیت بیش‌تری دارند اما حتی این مباحث پراهمیت نیز هر کدام به طور میانگین تقریباً هر سال برابر یک‌دوم تست یعنی کم‌تر از 1 تست را به خود اختصاص داده‌اند.

◀ تاریخ ایران و جهان ۱:

از این کتاب مباحث تمدن در میان دو رود و خلافت عباسیان، بیش‌ترین بودجه‌بندی را دارند که این مقدار نیز در مقایسه با کل، بسیار ناچیز است.

اکنون با در دست داشتن این اطلاعات و با استناد به این امر که در کنکور رشته‌ی علوم انسانی، تک‌کتاب‌هایی مانند اقتصاد و روان‌شناسی به ترتیب ۱۵ و ۲۰ تست را به خود اختصاص می‌دهند، در مورد منطق برنامه‌ی راهبردی تفکر کرده و بهترین برنامه‌ریزی را انجام دهید.

🔴 هشدار:

مطالبی که در این مقاله ارائه شد صرفاً برای شفاف‌سازی ذهن دانش‌آموزان برای برنامه‌ریزی بهتر و موفقیت بوده و به هیچ عنوان به معنی کم‌ارزش جلوه دادن درس‌های تاریخ در کنکور انسانی نیست.

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب