چگونه برنامه‌ی کانون و مدرسه را با هم دنبال کنیم؟

همواره تأکید کانون بر پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزان به‌خصوص در مدرسه است. یکی از مسائل مهمی که دانش‌آموز در سال تحصیلی با آن مواجه می‌شود این است که باید برنامه‌ی آزمون و مدرسه را با هم هماهنگ پیش ببرد.

چگونه برنامه‌ی کانون و مدرسه را با هم دنبال کنیم؟

همواره تأکید کانون بر پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزان به‌خصوص در مدرسه است. یکی از مسائل مهمی که دانش‌آموز در سال تحصیلی با آن مواجه می‌شود این است که باید برنامه‌ی آزمون و مدرسه را با هم هماهنگ پیش ببرد. پیشنهاد می‌کنم دانش‌آموزان عزیز به مطالب زیر توجه کنند:

1- برنامه‌ی کانون مطابق با برنامه‌ی استاندارد مدارس طراحی شده است؛ پس به طور معمول برنامه‌ی کانون با برنامه‌ی مدرسه‌ی شما هماهنگ خواهد بود یا اختلاف اندکی خواهد داشت؛ اما به هر حال آزمون کانون یک امتحان کشوری است ولی در هر استان ممکن است مثلاً به دلیل تعطیلات ناشی از بارندگی برف و... در طول سال اختلافاتی به وجود بیاید. حال ممکن است:

1- الف: مدرسه‌ی شما نسبت به برنامه‌ی کانون عقب‌تر باشد: برنامه‌ی کانون برای این موضوع کاملاً آماده است. در طول سال سؤالات موازی را خواهید دید که مباحث آن عقب‌تر از مباحث عادی آزمون کانون است. هم‌چنین پیشروی برنامه‌ی کانون بر اساس دوره‌ی مباحث گذشته است؛ درنتیجه هر بار که به مبحثی نرسیدید می‌توانید در آزمون‌های بعد آن را جبران کنید. هر آزمون هم‌زمان دارای مباحث جدید و قدیمی است. اگر به مباحث جدید آن نرسیده‌اید با پاسخ به مباحث قدیمی می‌توانید درصد مطلوبی کسب کنید. در ضمن در آزمون، درس‌های مختلفی وجود دارد. ممکن است شما در چند درس عقب باشید، ولی می‌توانید به بقیه‌ی درس‌ها پاسخ کامل دهید؛ بنابراین آزمون در هر حالت برای شما مفید خواهد بود.

1- ب: مدرسه‌ی شما نسبت به برنامه‌ی کانون جلوتر باشد: این می‌تواند یک فرصت باشد. آزمون برای شما عامل مرور و مهم‌تر از آن، بازیابی می‌شود. می‌توانید بفهمید مطالب چه‌قدر یادتان مانده است. هم‌چنین چون هر درس قبلاً مطالعه شده است می‌توانید درصد خوب و تراز مناسبی در آن کسب کنید.

2- ممکن است مدرسه‌ی شما جلو یا عقب‌تر از برنامه‌ی کانون نباشد اما شما فکر می‌کنید که نمی‌توانید در هر دو جبهه به طور کامل فعالیت کنید و هر دو را به طور عالی و کامل انجام دهید. در این مورد توجه کنید که برنامه‌ی کانون یک برنامه‌ی عمومی است. ابزارِ کمکی، مانند دفتر برنامه‌ریزی و حضور پشتیبان، باعث می‌شود بتوانید این برنامه را شخصی‌سازی کنید و آن را متناسب با برنامه‌ی مدرسه و عادات مطالعاتی خود پیاده‌سازی کنید. یادتان باشد آزمون کانون باعث می‌شود درسی را که ممکن بود برای شب امتحان بخوانید، در هر بازه‌ی دوهفته‌ای مطالعه کنید. درس‌ها به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم شده و خواندن آن آسان‌تر می‌شود. پس به هر حال آزمون به مدرسه کمک می‌کند. فقط سعی کنید با انواع تکنیک‌هایی که در کانون می‌آموزید درس‌ها را طوری مطالعه کنید که بعد از بار اول، دفعات بعدی به‌راحتی مرور و بازیابی شوند و وقت زیادی نگیرند. سعی کنید در این مسیر وسواس را کنار بگذارید. پیشنهاد من استفاده از خلاصه‌نویسی است. هم‌چنین از کتاب آبی و پرتکرار چند سؤالی را برای دوران مرور باقی بگذارید و همه‌ی سؤالات را یک‌جا نزنید.

تجربه به من ثابت کرده است در آزمون‌هایی که بعد از امتحانات ترم و به عنوان جمع‌بندی نیم‌سال گرفته می‌شود دانش‌آموزانی که میانگین تراز خیلی بالایی هم ندارند، خوب عمل می‌کنند. این نشان می‌دهد رابطه‌ی برعکس هم برقرار است و مطالعه در مدرسه و برای امتحانات به افزایش تراز کانون نیز کمک می‌کند.

3- هرگز به دلیل نرسیدن به برنامه یا آماده نبودن، غیبت نکنید. آزمون کانون برنامه‌ای آموزشی است. پس تنها کسب تراز خوب، هدف نیست. آزمون، خود بخشی از فرایند یادگیری است که با غیبت، این فرصت را از دست می‌دهید. اگر حتی فقط در یک درس آماده‌اید برای همان یک درس در آزمون شرکت کنید.

4- در سال‌های گذشته گاهی از دانش‌آموزان می‌شنیدم که «دلیل کم بودن تراز من این است که با برنامه‌ی کانون درس نمی‌خوانم». متأسفانه هیچ کدام از این دوستان کنکور موفقی نداشتند. سعی کنید کاملاً با برنامه‌ی کانون مطالعه کنید و راه را برای توجیه ببندید. واقع‌بین باشید و اشتباهات احتمالی خود را بپذیرید. از چندبرنامه‌ای شدن بپرهیزید؛ زیرا برای موفقیت باید متمرکز کار کرد.

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
خرید کتاب