ترمیم عضله قلب به کمک سلول‌های بنیادی در ایران

رئیس هجدهمین کنگره تازه‌های قلب و عروق ایران گفت:امروزه به کمک سلول‌های بنیادی می‌توان بخشی از عضله از دست رفته قلب را ترمیم و بیماران را درمان کرد.

ترمیم عضله قلب به کمک سلول‌های بنیادی در ایرانبه گزارش روز سه شنبه گروه علمی ایرنا از انجمن آترواسکلروز ایران،دکتر مسعود قاسمی در هجدهمین کنگره تازه های قلب و عروق درباره پیشرفت های ایران در زمینه استفاده از سلول های بنیادی، افزود: با توجه به پیشرفت هایی که در زمینه سلول های بنیادی و استفاده از آن حاصل شده است بسیاری از بیماران به خصوص بیماران قلبی از نتایج آن بهره مند شده اند.

وی افزود: طی 2 دهه اخیر پیشرفت های علمی در زمینه سلول های بنیادی و استخراج آن گسترش بسیار خوبی در کشور داشته است به گونه ای که امروز محققان این سلول ها را از مغز و استخوان، بند ناف، چربی و ... جداسازی می کنند و در حوزه درمان مورد استفاده قرار می گیرد.

رئیس هجدهمین کنگره تازه های قلب و عروق ایران با بیان اینکه استفاده از سلول های بنیادی برای بیماران نیاز به همکاری تیم درمانی و تشخیصی دارد، یادآور شد: سلول های بنیادی تنها برای بیمارانی که بخشی از عضله قلب آنها از بین رفته باشد مورد استفاده قرار می گیرد به همین دلیل قبل از تزریق سلول های بنیادی باید نسبت به از بین رفتن سلول های عضله قلب اطمینان حاصل کرد.

وی افزود: تشخیص این مساله با کمک MRI، تست هسته ای و ... امکانپذیر است به همین دلیل بیماران به مراکز معتبر ارجاع داده می شوند و در صورت تشخیص قطعی از بین رفتن عضله قلب متخصص قلب سلول های بنیادی مورد نیاز را از مراکز معتبر تهیه و جداسازی سفارش می دهد و در نهایت با بررسی سابقه بیماری، شرایط بیمار و ... سلول های بنیادی از طریق خون به قلب بیمار تزریق می شود.

رئیس انجمن آرترواسکلروز ایران ادامه داد: در ایران همپای سایر کشورهای پیشرفته دنیا از سلول های بنیادی برای درمان بیماران به خصوص بیماران قلبی استفاده می شود و در حال حاضر در شرایط مطلوبی قرار داریم.

قاسمی یادآور شد: خوشبختانه در حوزه درمان بیماری های قلبی استفاده مناسبی از سلول های بنیادی شده است و بیماران بسیاری به کنم این روش بهبود پیدا کرده اند.

بر اساس این گزارش، هجدهمین کنگره بین المللی تازه های قلب و عروق ایران از 23 تا 26 شهریور در سالن همایش های بین المللی برج میلاد در حال برگزاری است .

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
همایش جمع بندی دیفرانسیل قسمت اول
چهارم ریاضی     دبیر : مهدی ملا رمضانی