نوروز 96

برگزاری کارگاه تشریح مغز با تمرکز بر جنبه‌های شناختی

کارگاه تشریح مغز با تمرکز بر جنبه‌های شناختی به عنوان یکی از برنامه‌های مدرسه تابستانه علوم اعصاب شناختی ویژه دانشجویان امروز -چهارشنبه- در دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد.

دبیر کمیته دانشجویی ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا هدف از برگزاری این کارگاه را آشنا کردن دانشجویان رشته های پزشکی و برخی رشته های مرتبط، با بخش های مختلف مغز طبیعی انسان عنوان کرد و گفت: طی این کارگاه دانشجویان با قسمت هایی از مغز که با حوزه شناختی مانند اندیشیدن، ادراک، حافظه، یادگیری و آگاهی مرتبط است، آشنا می شوند.

دکتر رضا پناهی افزود: در این کارگاه دانشجویانی از رشته های مهندسی پزشکی، پزشکی، روان شناسی، علوم پایه، علوم انسانی و هنر از سراسر کشور حضور دارند.

اولین مدرسه تابستانه علوم اعصاب شناختی ویژه دانشجویان روز گذشته با حضور 55 دانشجو از سراسر کشور در پژوهشکده علوم شناختی گشایش یافت.

** تشکیل بانک ملی مغز

دبیر کمیته دانشجویی ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی همچنین از تشکیل بانک ملی مغز در دانشگاه علوم پزشکی ایران طی دو ماه گذشته خبر داد و گفت: افراد با پرکردن رضایت نامه اهدای عضو پس از مرگ، رضایت و تمایل خود را در مورد اهدای مغز اعلام می کنند.

پناهی افزود: هدف از تشکیل این بانک، استفاده از مغز طبیعی انسان برای بررسی قسمت های مرتبط مغز با بیماری های عصبی مانند اوتیسم و اسکیزوفرنی است که در صورت تکمیل این بانک می توان آنها را در اختیار محققان حوزه علوم اعصاب قرار داد.

وی اظهار کرد: برای درمان بیماری های عصبی لازم است ابتدا بخش هایی از مغز که مرتبط با آن بیماری ها است، شناخته شود تا در نهایت بتوان روش درمانی بهتر و موثرتری را ارایه کرد.

منبع :