ایران در شرف حذف مالاریا

ایران در شرف پاک کردن آخرین مناطق مالاریا است.

ایران در شرف حذف مالاریابه گزارش خبرنگار علمی ایرنا، احمد رییسی روز یکشنبه در کنفرانس علمی یک روزه مالاریا اظهار کرد: در سال 1370 تعداد مبتلایان به مالاریا در ایران 98 هزار نفر (تقریبا همه بومی) بود که این تعداد اکنون به 51 مورد رسیده است.

وی افزود: از میان مبتلایان به مالاریا، تنها یک مورد ابتلا به نوع کشنده بیماری در کشور گزارش شده است و بقیه دچار بیماری مالاریا از نوع غیرکشنده هستند.

رییسی به اجرای برنامه حذف مالاریا در کشور از سال 1387 اشاره کرد و گفت: در زمان شروع این برنامه تعداد مبتلایان حدود 11 هزار نفر بود که پس از تلاش حدود 6 ساله دانشگاه های علوم پزشکی به خصوص در جنوب و جنوب غرب کشور، تعداد بیماران به 51 نفر کاهش یافت.

وی اظهار امیدواری کرد که تا سال 1404 همگام با برنامه توسعه کلان کشور بتوان حذف بیماری مالاریا در کشور را جشن گرفت.

رییسی به وضعیت بیماری مالاریا در منطقه مدیترانه اشاره کرد و گفت: به جزء پنج کشور پاکستان، افغانستان، سومالی، سودان و جیبوتی، بقیه کشورها تقریبا مالاریا را حذف کرده اند و ایران نیز در شرف حذف این بیماری قرار دارد.

وی اظهار کرد: 84 درصد بیماری مالاریا در این منطقه در کشورهای سودان و پاکستان وجود دارد.

رییسی به ورود افراد آلوده به بیماری از کشورهای همسایه اشاره کرد و گفت: هرچند موارد ابتلای افراد بومی به مالاریا در کشور کاهش یافته اما روند ورود این بیماری از طریق افراد آلوده از خارج کشور در حال افزایش است.

وی اظهار کرد: با افزایش پایگاه های مرزی، درصدد شناسایی و درمان مهاجران مبتلا به مالاریا هستیم تا از ورود این بیماری به کشور جلوگیری کنیم.

** مرگ هر 60 ثانیه یک کودک در آفریقا بر اثر مالاریا

علی گل محمدی رییس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: در هر 60 ثانیه در آفریقا یک کودک بر اثر بیماری مالاریا جان خود را از دست می دهد.

وی بیماری مالاریا را یکی از مهمترین معضلات بهداشتی دنیا عنوان کرد و افزود: در حال حاضر نزدیک به 97 کشور با این مشکل مواجه هستند.

گل محمدی به اقدامات سازمان بهداشت جهانی در خصوص مقابله با مالاریا اشاره کرد و گفت: حذف مالاریا یکی از برنامه های اصلی سازمان بهداشت جهانی است به گونه ای که این سازمان در سال 2015 اعلام کرد باید مالاریا به 50 درصد کاهش یاید.

رییس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های دانشگاه علوم پزشکی ایران افزود: سازمان بهداشت جهانی با بهره گیری از توان مجموعه های بهداشت و درمان کشورهای عضو درصدد مقابله جدی با این معضل جهانی است.

کنفرانس علمی یک روزه مالاریا با حضور جمعی از پرستاران کنترل عفونت بیمارستان ها، کارشناسان مسئول شبکه بیماری های واگیر و مراکز بهداشت و کارشناسان مالاریای شبکه بهداشت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی ایران در سالن همایش های رازی برگزار شد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب