افزایش کیفیت تصاویر ام‌.آر.آی با کمک فناوری نانو

محققان دانشگاه علوم پزشکی شیراز نانوذرات مغناطیسی را تولید کردند که با به کارگیری آنها در تصویربرداری MRI موجب افزایش کیفیت این تصاویر شدند.

افزایش کیفیت تصاویر ام‌.آر.آی با کمک فناوری نانو

محققان دانشگاه علوم پزشکی شیراز نانوذرات مغناطیسی را تولید کردند که با به‌ کارگیری آنها در تصویربرداری MRI موجب افزایش کیفیت این تصاویر شدند.

به گزارش ایسنا، ام‌.آر.آی یا روش تصویربرداری با تشدید مغناطیس (MRI) یکی از روش‌های پیشرفته تصویربرداری پزشکی است. با استفاده از این روش می‌توان تصویر بافت‌های درونی بدن را دید و از آن طریق مشکلات و بیماری‌های اعضای بدن را تشخیص داد.

‌در روش‌های تصویربرداری با اشعه‌ ایکس مانند رادیوگرافی ساده یا سی‌تی‌اسکن، بدن تحت تابش مقدار معینی از اشعه‌ یونیزه کننده قرار می‌گیرد که اگر از حد مشخصی بیشتر باشد، می‌تواند موجب اشکالاتی در کارکرد سلول‌ها شود. در ام.‌آر.‌آی از اشعه‌ ایکس استفاده نمی‌شود؛ بنابراین نسبت به رادیوگرافی و سی‌تی‌اسکن بسیار کم‌ضررتر است.

دکتر حسین هلی از اعضای هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با تاکید بر اینکه گاهی به دلیل نامناسب بودن کیفیت تصاویر ام‌.آر.آی نمی‌توان بافت‌های توموری را از بافت‌های سالم تشخیص داد، افزود: تصاویر ام‌.آر.آی با وجود اینکه از وضوح بالایی برخوردار هستند، اما کنتراست لازم جهت تمایز بین بافت سالم و تومور را ندارند. ازاین‌رو، استفاده از عامل کنتراست‌زا در این روش تصویربرداری موجب بهبود کیفیت و در نتیجه تشخیص بهتر بافت سالم از تومور می‌شود.

وی از اجرای پروژه تحقیقاتی در این زمینه خبر داد و یادآور شد: در این پژوهش موفق به تولید نانوذرات مغناطیسی فریت روی-نیکل برای ایجاد کنتراست شدیم.

به گفته این محقق، این نانوذرات می‌توانند کیفیت تصاویر ام‌.آر.آی را بهبود بخشند و از این طریق پزشکان را در شناسایی به ‌موقع بافت‌های سرطانی کمک کنند.

هلی با اشاره به عملکرد نانوذرات سوپر پارامغناطیس، خاطرنشان کرد: استفاده از ذره‌ بسیار کوچک سوپر پارامغناطیس موجب می‌شود که بتوان با تزریق، این ذرات را وارد بدن کرد. سوپر پارامغناطیس بودن این ذرات باعث می‌شود که در غیاب میدان مغناطیسی، نانوذرات خاصیت مغناطیسی‌شان را از دست بدهند و به یکدیگر نچسبند و باعث انسداد عروق نشوند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز به بیان نحوه اجرای این تحقیقات پرداخت و یادآور شد: در این طرح ابتدا نانو ذره‌ فریت روی-نیکل با استفاده از روش هم رسوبی سنتز شد و به ‌منظور افزایش زیست سازگاری، نانوذرات به‌ وسیله‌ ماده دکسترین پوشش داده شد و در ادامه غلظت‌های مختلف نانوذره در فانتوم آکاروز قرار داده شد.

وی اظهار کرد: این نانو ذره توسط دستگاه ام‌.آر.آی، برای تصویربرداری مورد استفاده قرار گرفت و تصاویر ایجاد شده از حیث کنتراست مورد ارزیابی قرار گرفتند.

محقق طرح خاطرنشان کرد: نتایج به دست آمده نشان داد که عملکرد این نانوذره جدید نسبت به اکسید آهن تجاری در افزایش کنتراست تصاویر ام‌.آر.آی بالاتر است و همچنین با افزایش غلظت نانو ذره، کنتراست تصویر افزایش می‌یابد.

نتایج این تحقیقات که حاصل تلاش‌های دکتر نغمه ستار احمدی، مریم حیدری، طاهره زارع، دکتر مهرزاد لطفی و دکتر حسین هلی از اعضای هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز است، در مجله Applied Magnetic Resonance به چاپ رسیده است.

فرناز طالبی
پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب